3p

Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság?
Tartogat még meglepetéseket Trump?
Ki profitálhat Gyurcsány Ferenc távozásából?

Online Klasszis Klub élőben Lengyel Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves politológust, közgazdászt!

2025. május 20. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Párbeszédet indítanak a Magyarországon jelenlévő külföldi kereskedelmi kamarák és a Magyar Szolgáltatóipari és Outsourcing Szövetség (HOA) egy új Munka Törvénykönyve létrehozásáról - mondta Báti Ferenc, az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) igazgatóságának tagja szerdán Budapesten a témával foglalkozó konferencián.

Báti Ferenc hangsúlyozta: azért van szükség egy új munka törvénykönyvre, mert az utóbbi években romlott Magyarország versenyképessége és gazdasági mutatói, valamint nagyon alacsony szinten van a foglalkoztatás.

Az AmCham, a HOA, a Magyarországi Brit Kereskedelmi Kamara (BCCH) és a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) kezdeményezésének célja, hogy érdemi vita induljon az új Munka Törvénykönyvéről, és ennek köszönhetően hamarosan létrejöjjön egy, az ország versenyképességét javító szabályozás.

Bátai Ferenc hozzáfűzte: szeretnének hidat képezni a magyar és külföldi tulajdonú kis-, közép- és nagyvállalatok munkáltatói és munkavállalói között.

A kamarák és a HOA, a konferencia alkalmából kiadott közös állásfoglalásában az olvasható, hogy az eredményes válságkezelésnek is feltétele a munkajogi szabályozás új alapokra helyezése. A szervezetek szerint az új szabályozásnak egyszerre kell szolgálnia a munkahelyek védelmét, serkentenie a gazdasági növekedést, és a legitim foglalkoztatás elterjedését.

A jelenleg hatályos Munka Törvénykönyve egy mára túlhaladott gazdasági rendszerben született. A mai globális gazdasági versenyben a munkaerő alkalmazásának is meg kell felelnie a hatékonyság követelményének, és a munkajognak elő kell segítenie a vállalkozások fejlődését és a befektetések ösztönzését.

Pataky Péter szerint az 1992-ben hatályba lépett Munka Törvénykönyve (MT) helyett olyan új törvénykönyvre van szükség, amely egyszerre szabályozza a munkavállalók, valamint a kisvállalkozások, a nagyvállalatok és a szolgáltató szektor munkáltatóinak helyzetét. Éppen ezért igazi megoldás csak párbeszéd eredményeként születhet meg, hiszen sokszor egymásnak feszülő érdekek egyeztetéséről van szó - hangsúlyozta az MSZOSZ elnöke.

Az AmCham, a HOA, a BCCH, és a DUIHK hangsúlyozza: az új szabályozás kialakításánál emellett figyelembe kell venni a fenntarthatóság, a jogbiztonság, és rugalmasság elveit. Utóbbi azért fontos, mert a gyors piaci változások a munkaerőpiacokat is összetetté tették. Ezenkívül a munkavállalók és a munkáltatók egyaránt érdekeltek egy könnyen, jogi képzettség nélkül is érthető és használható Munka Törvénykönyve megalkotásában.

A kezdeményezők szerint a jelenlegi szabályozás indokolatlanul merevvé tette a munkafeltételeket és a felek közötti megállapodás lehetőségét. Suhajda Attila, a HOA elnöke is kiemelte: az utóbbi időben átalakultak a munkavégzés keretei, formái, így csökkent például a tradicionális vállalati modell jelentősége, egyre kevesebb a fix munkahely, és terjed a projekt alapú munkavégzés.

A HOA elnöke azt is elmondta, hogy a versenyképesség növelése úgy érhető el, hogy egy új Munka Törvénykönyvével párhuzamosan végrehajtják a szociális ellátórendszer, az oktatás és az egészségügy reformját.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!