Az Európai Bizottság által közzétett kommüniké valódi fejlődésként értékeli az erről szóló megállapodást, amely azt is tartalmazza, hogy a júniusi gázszállítás árát Moszkva nem követeli előre Kijevtől. Az alku része az is, hogy egyik fél sem fordul a gázvásárlási szerződés ügyében a stockholmi döntőbírósághoz. Ezt Ukrajna helyezte kilátásba miután Moszkva bejelentette: 268,5 dollár helyett áprilistól 485 dollárt követel Kijevtől 1000 köbméter földgázért. A kijevi kormány szerint a piaci viszonyok nem indokolnak ilyen arányú áremelést. Az alacsonyabb árról még decemberben állapodott meg Vlagyimir Putyin orosz elnökkel Viktor Janukovics, később a hivatalából elmozdított ukrán elnök, miután visszalépett az uniós társulási és szabadkereskedelmi egyezmény aláírásától.
A közleményből az is kiderül, hogy az ukrán Naftogaz 786 millió dollárt (kb. 175,6 milliárd forint) utalt át az orosz állami gázvállalatnak, a Gazpromnak, a két cég vezetője pedig kétoldalú megbeszéléseket folytatott, hogy rendezni lehessen a vitás kérdéseket. A nyilatkozat tanúsága szerint a Gazprom és a Naftogaz vezetője az elkövetkező napokban folytatja az egyeztetést, és ha sikerül mindkettejük számára elfogadható javaslatot kidolgozniuk, akkor haladéktalanul újabb háromoldalú találkozót tartanak majd miniszteri szinten.
Megállapodtak az árról
Korábban Günther Oettinger uniós energiaügyi biztos az orosz és ukrán energiaipari miniszterekkel közösen közölte, hogy Oroszország és Ukrajna megállapodott a földgáz jövőben fizetendő áráról és az ukrán tartozás törlesztésének ütemezési tervéről.
Günther Oettinger tájékoztatása szerint a felek a héten vagy a jövő héten még folytatják az egyeztetéseket.
A Gazprom és a Naftogas néhány nap türelmi időt kért a javaslat tanulmányozására, a részvényesekkel való konzultációra. A megállapodásnak köszönhetően azonban a Gazprom garantáltan folytatja ukrajnai gázszállításait és a további tárgyalások ideje alatt nem követeli a jövőben gázszállítások előre kifizetését.
MTI