A BKÁE díszpolgári oklevelét és érmét az egyetemi tanács ünnepi ülésén hétfőn adta át Chikán Attila rektor Szuzuki Oszamunak, aki a BKÁE Nemzetközi Üzleti Tanácsadó Testületének is tagja.
Imre Miklós rektorhelyettes a 73 éves új egyetemi díszpolgár szakmai életútjából kiemelte: Szuzuki Oszamu jelentős szerepet vállalt abban, hogy a Suzuki 1992-es Magyarországra való településén kívül számos japán cég létesített üzleti kapcsolatot Magyarországgal, hozzájárulva ezáltal a magyar gazdaság dinamizálásához és modernizálásához. Hozzátette: az esztergomi Suzuki gyár számos hazai beszállítót foglalkoztat, ezzel is hozzájárulva a magyar gazdaság erősítéséhez.
Imre Miklós kifejtette: a japán üzletember évek óta a Magyarország tiszteletbeli főkonzulja tisztséget is betölti Japánban. A rektorhelyettes emlékeztetett arra, hogy a jogi diploma megszerzése után Szuzuki Oszamu 1958-ban csatlakozott a Suzuki családi vállalkozásához, amelynek 1978 óta elnökként irányítója is.
Az új díszpolgár székfoglaló beszédében elmondta: kétségei voltak, szabad-e az egyetemi díszpolgári címet elfogadnia, mivel menedzsment tudományt sosem tanult egyetemen, azt csak a gyakorlatban sajátította el. Üzleti filozófiája, hogy egy kezdő fiatal vezetőnek a gyártás helyszínén kell először gyakorlatot szereznie, mint ahogyan az ő esetében is történt. Szuzuki Oszamu megemlítette, hogy a japán gazdaságban is gondot okoz, hogy sok termékgyártó kitelepül az alacsonyabb munkabérű Kínába.
Suzuki úr hozzátette: bár a kínai munkabérek a harmincadát teszik ki a Japánban kaphatónak, amíg ő a Suzuki elnök-vezérigazgatója, addig a Japánból való kitelepülés nem kerülhet szóba a Suzuki esetében. A japán szakember kijelentette: helyes döntés volt egy gyártóhely Magyarországra telepítése, ezt az elmúlt 11 év gazdasági eredményei is alátámasztják. Szuzuki Oszamu ismertette, hogy a magyarországi részvénytársaság nettó árbevétele 2002-ben megközelítette a 150 milliárd forintot, a belföldi értékesítés csaknem 64 milliárd forint volt, az export pedig meghaladta a 85 milliárdot.
Az elmúlt évben a Magyar Suzuki Rt. 85.426 személygépkocsit értékesített, ebből 44.683 Swift, 39.922 Vagon R+, a többi egyéb modell. A magyar piacon 36.257 Suzuki autót adtak el tavaly, ami a összes személygépkocsi-értékesítés 42,4 százalékát tette ki.
Egyetemi díszpolgár lett a közgázon Szuzuki Oszamu
A magyar gazdaság fejlesztésében és az egyetem érdekében kifejtett tevékenysége elismeréséül a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (BKÁE) díszpolgári címet adományozott Szuzuki Oszamunak, a Suzuki Motor Corporation elnök-vezérigazgatójának.