
YUKOS
Ez az egyetértés a két gazdasági miniszter, Jirko Malcharek és German Gref e hét elején Moszkvában lezajlott megbeszélésén nyilvánult meg.
A YUKOS, amely hollandiai leányvállalata, a YUKOS Finance útján birtokolja a Barátság (Druzsba) olajvezeték szlovákiai szakaszát üzemeltető Transpetrol csőmonopólium 49 százalékát. A cég vonakodik attól, hogy a részesedést orosz vállalatnak adja el, és különösen attól, hogy ez a cég az állami Rosneft lehessen.
A Rosneft ugyanis egy múlt év végi kétes kényszerárverés nyomán bekebelezte a YUKOS főegységét, a Yuganskneftegazt, most pedig több mint kétmilliárd dollárt próbál behajtani rajta egy moszkvai bíróság ítélete alapján. Ennek jegyében a Rosneft elvetélt kísérletet tett egy amszterdami bíróságnál a YUKOS külföldi részesedései, köztük a Transpetrol-hányad zároltatására.
Az orosz kormány ragaszkodik ahhoz, hogy a Transpetrol-pakett új tulajdonosa a Tatneft vagy a Rosneft legyen, írta a Vremja Novosztyej, megjegyezve: a szlovák kormány, a Transpetrol többségi tulajdonosa megváltoztatta álláspontját az ügyben. Korábban Pavol Rusko volt gazdasági miniszter vissza akarta vásárolni a YUKOS pakettjét, hogy azután pályázatot írjon ki újbóli eladására, Malcharek azonban már a közvetlen továbbadást pártolja egy új befektetőnek.
Vlagyimir Putyin orosz elnök februárban Pozsonyban utalt a Tatneft érdeklődésére a Transpetrol-pakett iránt. A tatárföldi olajtársaság exportál a Barátságon keresztül, bár olaja meglehetősen kénes. A Rosneft viszont a Transpetrol iránti érdeklődésével először érzékelteti, hogy csővezetékhez akar jutni.
A Transpetrol egyik fő ügyfele, a Slovnaft finomító a Mol tulajdonában van, és a magyar cég vásárol számára olajat. Ha a Rosneft a Transpetrol társtulajdonosává válna, akkor a Mol rákényszerülhet, hogy közvetlenül vásároljon a YUKOS-üzelmei miatt szalonképtelen orosz cégtől, latolgatták moszkvai megfigyelők.