Az Ecostat adatai szerint míg 2000-ben 55 ezren dolgoztak a MÁV-nál, 2005-ben már húsz százalékkal, vagyis tízezerrel kevesebben. A Magyar Postánál a 44 ezres foglalkoztatotti kör apadt 39 ezerre, s ez a postai szolgáltatások teljes liberalizációjára való felkészülés miatt továbbra is csökken, egyes becslések szerint a felére. Szintén évről évre apad a Magyar Telekom dolgozói állománya. Látványosan fejlődnek viszont a kereskedelmi láncok. Míg 2000-ben egyetlen ilyen társaság sem szerepelt a topfoglalkoztatók között, addig tavalyelőtt a Tesco mellett már a Spar Magyarország is ott volt.
Több vállalatnál nem feltétlenül az elbocsátások miatt apad az alkalmazottak száma. Épp a nagyfoglalkoztatókra jellemző, hogy költségracionalizálás miatt több területet kiszerveznek, illetve főállás helyett például munkaerő-kölcsönzés keretében alkalmazzák a dolgozókat. A Foglalkoztatási Hivatal adatai szerint 2005-ben például 76 ezer kölcsönmunkás jutott így álláshoz, közel 45 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
A harminc legnagyobb foglalkoztató az összes hazai dolgozónak még a hét százalékát sem alkalmazza (263 ezer fő); ezeknek a cégeknek a többsége külföldi tulajdonban van. A munkaügyi tárca és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara munkaerő-piaci prognózisa szerint az idén is főleg a külföldi tulajdonban lévő vállalatok bővítik a létszámukat, míg a tisztán magyar tulajdonban lévők egynegyede tervezi növelni alkalmazottai számát, olvashatjuk a Világgazdaságban.