3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A fúziók és vállalatfelvásárlások (M&A) számának csökkenését jósolja nemzetközi felmérésben a KPMG. A tanácsadó cég arra számít, hogy az üzletkötések volumene - a magas likviditási ráta ellenére - elmarad a 2006. évi rekordtól. Simonyi Tamás, a KPMG tranzakciókért felelős vezetője szerint az elmúlt félévben Kelet- és Közép-Európában is némileg alábbhagyott a fúziós aktivitás.

A KPMG Corporate Finance részlegének Global M&A Predictor felméréséből kiderül, hogy 2007 első felében jelentős különbség volt az üzletkötések értékének és volumenének kulcsfontosságú trendindikátorai között. A piac lassulásának jele 2006 második félévében vált érzékelhetővé, amikor az üzletkötések száma 2003 óta először csökkenésnek indult, áll a társaság közleményében.

Az aránylag biztos piaci alapok és az általában jó vállalati mérlegek miatt a KPMG azon a véleményen van, hogy - a dot-com piac 2000-ben történt hirtelen összeomlásával ellentétben - az M&A tevékenységek globális szintű lassulása fokozatosan megy majd végbe.

Stephen Barrett, a KPMG Corporate Finance részlegének nemzetközi elnöke szerint a makrogazdasági alapok továbbra is erősek, ennek ellenére a 2006-ban rekordmértékű M&A növekedést hozó lendület minden valószínűség szerint idén már nem lesz tartható. "A globális M&A tevékenység az üzletkötések volumenét tekintve a tavalyi évben érte el csúcspontját, így a 2007-es évre folyamatos visszaesést prognosztizálunk.. Az akvizíciókat végző cégek továbbra is nyitva tartják szemüket a kedvező lehetőségek megszerzésére, ám várhatóan jóval óvatosabban járnak majd el."

Európa a legkedvezőbb terep

A nagyobb globális régiók közül Európa tűnik a legkedvezőbb terepnek az M&A tevékenységre, míg ismét az ázsiai/csendes-óceáni térség látszik a leggyengébbnek, és lassulás várható az Egyesült Államok piacán is. Szektoronkénti bontásban legkedvezőbbek a kilátások Európában a közművek, az ipar és a fogyasztói szolgáltatások területén, Észak-Amerikában a nyersanyagok, az olaj- és gáziparban, míg leggyengébbek a lehetőségek a csendes-óceáni régióban a fogyasztói szolgáltatások és a fogyasztási cikkek piacán.

Simonyi Tamás, a KPMG tranzakciókért felelős vezetője szerint az elmúlt félévben Kelet-Európában is némileg alábbhagyott a fúziós aktivitás, viszont feltűnő, hogy Oroszország egyre intenzívebben veszi ki a részét ebből piacból. "Semmi sem szent - erre példa az OMV kísérlete a Mol-lal kapcsolatban. Ugyanakkor az oroszországi cégek is megindultak nyugat felé, ám ez még inkább csak az energetikai vállalatokra jellemző."

Simonyi, aki a KPMG regionális szervezetében a pénzügyi szektor fúziós tanácsadási ügyleteiért is felel, hangsúlyozta, hogy a tavaly rendkívül élénk pénzintézeti aktivitás egyre keletebbre tolódik, és mostanában Ukrajnában és Oroszországban, sőt, Közép-Ázsiában cserélnek gazdát a bankok.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!