3p

45 százalékkal nőtt a leggazdagabb orosz milliárdosok vagyona a Forbes legfrissebb kimutatása szerint. A legnagyobb vagyonnal a becslések szerint Vlagyimir Liszon rendelkezik.

A Forbes Magazin orosz kiadása pénteken közzétette a leggazdagabb oroszok kétszázas listáját, eszerint a dollármilliárdosok száma tavaly óta 62-ről 101-re emelkedett, a lista első 100 helyezettjének összvagyona pedig a tavalyi 297 milliárd után idén már 432 milliárd dollárt tett ki. A többiek - a második száz - összvagyona további 67 milliárd dollár.

Az élen Vlagyimir Liszon, a Novolipecki Fémipari Kombinát igazgató tanácsának elnöke áll, akinek vagyona egy év alatt 15,8 milliárdról 24 milliárd dollárra nőtt. A második és harmadik helyen Alekszej Mordasov, a Severstal vezérigazgatója és Mihail Prohorov, az Onexim csoport főrészvényese áll 18,5, illetve 18 milliárd dolláros vagyonnal. A legtöbbet Aliser Uszmanov, a Gazprominvestholding vezérigazgatója kereste egy év alatt, aki 10,5 milliárdról 17,7 milliárd dollárra hízlalta vagyonát.

A leggazdagabbak listáján továbbra is csak egy nő szerepel: Jelena Baturina, Jurij Luzskov tavaly ősszel leváltott moszkvai polgármester felesége, de ő egy év alatt félmilliárd dollárt vesztett: tavaly még 1,7 milliárdja volt, az idén 1,2 milliárddal kell beérnie.

A Forbes elemzői strukturális változásokat mutattak ki a listán. Az első orosz milliárdosok alapvetően nyersanyagokon szerezték meg a vagyonukat, később csatlakoztak hozzájuk a gyógyszeriparban és a kereskedelemben sikeres vállalkozók, és csak a legutóbbi időben kerültek a legvagyonosabbak közé az informatikai vállalkozók és a high-tech iparágak képviselői, de arányuk még csekély.

A 200 leggazdagabb orosz átlagos életkora 49,5 év. A legifjabb köztük a 15 éves Gyenyi Bazsajev, az Aliance-csoport társtulajdonosa, akinek édesapja, a vállalat alapítója 2000-ben repülőgép-balesetben életét vesztette.

A listát a szereplők minden vagyonának - cégeik részvényeinek, ingatlanaiknak és személyes vagyonuknak - a beszámításával állítják össze. A nyílt részvénytársaságok esetében a piaci tőkértéket számítják, a zártaknál igyekeznek összeszámolni az eladásokat, kiszámolni a nyereséget és a tőzsdén szereplő hasonló társaságokhoz hasonlítják a céget. Figyelembe veszik továbbá az üzletember közeli hozzátartozóinak vagyonát is, amennyiben azok nem vesznek részt a cégek irányításában. Az amerikai Forbes Magazin márciusban közzétett idei listája szerint a világon összesen 1209 embernek van egymilliárd dollárnál nagyobb vagyona, s közülük 101 orosz útlevéllel rendelkezik.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!