Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) 2008 első felében 32 633 munkáltatót ellenőrzött, 73 százalékuknál talált olyan szabálytalanságot, amely veszélyeztette vagy jogaiban sértette a munkavállalókat. Több mint negyvenezer munkavállalót dolgoztattak feketén munkáltatóik, és 32 ezer embert találtak a felügyelők, akik veszélyes munkakörülmények között dolgoztak – tájékoztatott Papp István, az OMMF elnöke a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón.
Már érezhető a hatása a legfertőzöttebb ágazat, vagyis az építőipar kiemelt ellenőrzésének. Az idén a feltárt feketemunkások 25 százaléka esett erre az ágazatra, míg 2007 január-június hónapokban a feketén foglalkoztatottak felét találták meg az építkezéseken. Ugyanakkor a tavalyi év hasonló időszakához képest csökkent a jogkövetők aránya a vagyonvédelmi vállalkozások és a vendéglátóipar területén.
Nőtt a szabadsággal kapcsolatos jogsértések száma és változatlanul jellemzőek a munkaidővel, pihenőidővel, rendkívüli munkavégzéssel összefüggő szabálytalanságok. Ezek a jogsértések január-június hónapokban közel 19 ezer munkavállalót érintettek, elsősorban a feldolgozóiparban, illetve a kereskedelem, vendéglátás területén.
Sok a munkavédelmi, munkaegészségügyi szabálysértés is
A munkavédelmi felügyelők az elmúlt félévben 1634 alkalommal szabtak ki bírságot a munkavállalók testi épségét és egészségét súlyosan veszélyeztető munkáltatókkal szemben összesen közel 570 millió forint értékben. A munkavállalók veszélyeztetésével leggyakrabban az építkezésen találkoztak a felügyelők.
A munkaegészségügy területén tapasztalt leggyakoribb szabálytalanság a zajvédelmet, légzésvédelmet biztosító egyéni védőfelszerelések hiánya, de gyakran előforduló probléma a rákkeltő anyagokkal történő munkavégzés bejelentésének elmulasztása is. Hiányosságok tapasztalhatók az előzetes és időszakos munkaköri orvosi alkalmassági vizsgálatok terén is, melyek elmulasztása szintén súlyos jogsértés.
Nyári ellenőrzések
Tekintettel a nyári időszakra, a munkavédelmi felügyelők továbbra is nagy hangsúlyt fektetnek a szabadban, illetve magas hőmérsékleten dolgozók munkakörülményeire.
Szintén fontosnak tartják ilyenkor a fiatal munkavállalók, a diákok foglalkoztatásánk ellenőrzését, illetve a rájuk vonatkozó speciális szabályok érvényesülését – közölte Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára.
A diákok foglalkoztatása nyáron leginkább a mezőgazdaságban, illetve a szórólap- és üdítőosztás terén gyakori. Pozitív változás az előző évekhez képest, hogy a diákok már nem lépnek le a közútra, hanem a járdaszigetről végzik a munkát.
Hogyan kell foglalkoztatni a diákokat?
A fiatalok munkavégzése során a munkáltatónak több szabályra kell odafigyelnie: a többi között érvényesülnie kell az egyenlő bánásmód elvének, vagyis a fiatalnak is ugyanazért a munkaért ugyanazt a bért kell megkapnia, mint egy felnőtt munkavállalónak. Ennek megfelelően a kötelező legkisebb munkabér 69 ezer forint/hó, órabér alkalmazása esetén 397 forint óránként.
A 18 év alatti munkavállaló esetében a napi munkaidő nem lehet több nyolc óránál, és ennek megfelelően a heti munkaidő is legfeljebb negyven óra lehet. Nem lehet túlóráztatni, rendkívüli munkavégzésre kötelezni. Minden négy és fél órát meghaladó munkaidő esetén legalább harminc perc munkaközi szünetet kell biztosítani.
Sok olyan szabálytalansággal találkoztak a felügyelők fiatalok foglalkoztatása esetén, amikor a két munkanap között nem telt el legalább 12 óra.
Az illegális gyermekmunka nem jellemző Magyarországon, ennek ellenére az idén is lehetett találkozni ilyen esettel: eddig tíz gyermekkorú munkavállalót találtak hat különböző munkavállalónál. (Magyarországon 15 éves kor alatt jogellenes a munkavégzés, kivétel a művészeti, sport-, modell- és a hirdetési tevékenységek esetében, amikor is szigorú feltételek mellett engedélyezhetik a munkát.)
Kovács Zita