6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár hazai viszonylatban fájdalmas lehet az energiacégeknek a kormány múlt heti döntése, tulajdonosaiknak ennél lényegesen nagyobb problémáik vannak.

Az egyik vezető hírportál szerint levágott lófejjel ébredtek az energiacégek a múlt héten, miután egy olyan kormányrendelet szerepelt a szerdai közlönyben, mely szerint a cégek nem háríthatják át a lopási, illetve a szolgáltatás nyújtása során fellépő üzemeltetési veszteségeiket a fogyasztókra. Kaderják Péter, a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) igazgatója a Gazdasági Rádióban nonszensznek minősítette a döntést, amely a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) számításai szerint a fogyasztók számára évi 10,5 milliárdos megtakarítást jelent.

A másik oldal, vagyis az energiacégek számára természetesen ez egy újabb tetemes költség, amely a  két, energiacégeket érintő rezsicsökkentés mellett még inkább arra késztetheti a tulajdonosokat, hogy az állam számára értékesítsék vállalataikat. Nem csoda, hogy Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter szerdán úgy nyilatkozott, az év végéig akár két energiaipari társaságot is megvásárolhat a kormány.

Szemmel láthatóan töretlenül és egyre nagyobb lendülettel halad előre a kormány egy olyan szabályozási környezet kialakítása irányába, amiben, ahogy Matolcsy György még nemzetgazdasági miniszterként fogalmazott, érdemes az államnak eladni az energiacégeket.

Ugyan Orbán Viktor a rezsicsökkentésekkel kapcsolatban nagy küzdelmet vizionált, egyelőre különösebb ellenállást a szolgáltatók, illetve azok tulajdonosai nem igazán fejtettek ki. Persze ez nem jelenti azt, hogy a jövőben nem is fognak, de ha átolvassuk az Economist október 12-én megjelent írását, akkor abból világosan kirajzolódik, hogy az európai energiaszolgáltatók jelenleg saját létükért, saját fennmaradásukért harcolnak. A válság előtt kiépült túlzott kapacitások, a visszaesés okozta kereslet elmaradása, és a megújuló energia előállítását szubvencionáló szabályozási környezet hatására a hagyományos energiacégek 2008 óta egyre jobban szenvednek.

Jól mutatja ezt, hogy miközben Európa 20 vezető energiacégének piaci értéke 2008-as csúcsán még 1000 milliárd eurót tett ki, addig mostanra a felére esett vissza. Vagyis a részvényesek öt év alatt 500 milliárd eurót veszítették el, ami a teljes éves magyar GDP-nek az ötszöröse. Miközben 2008-ban mindegyik cég "A", vagy annál jobb hitelbesorolással bírt, jelenleg már csak 5 büszkélkedhet ezzel.

Amikor a termelő fizet, csak hogy szabaduljon az áramtól

Az energiaszolgáltatók helyzetének szemléltetésére az Economist egy megdöbbentő példát hozott fel. Június 16-án Németországban a nagykereskedelmi áram ára mínusz 100 euróra esett vissza megawatt óránként (MWh). Vagyis az áramtermelőknek kellett fizetniük azért, hogy átvegyék tőlük az előállított áramot. Június 16-a ugyanis egy napos, szeles vasárnap volt Németországban, vagyis a munkaszüneti nap miatt kisebb volt az igény elektromos áramra, másrészt mind a nap-, mind a szélerőművek csúcs közelében tudtak termelni.

Délután 2 és 3 óra között a megújuló erőművek 28,9 gigawattnyi áramot állítottak elő, miközben a hálózat ebben az időben mindössze 45 gigawattot tudott felvenni anélkül, hogy a stabilitása megingott volna. Ezzel szemben a csúcspontban 51 gigawattnyi áramot tápláltak a hálózatba, így a nagykereskedelmi ár a fent jelzett mínusz 100 eurós, negatív szintre süllyedt annak érdekében, hogy a termelőket az áramtermelés mérséklésére kényszerítse, és hogy megóvja a hálózatot.

Az áramtermelés visszafogása azonban nem egyszerű lépés. Korábban, még a megújuló energia időszaka előtt a (barna)szénerőművek, illetve az atomerőművek jelentették az "alaptermelést", hiszen ezek leállítása, illetve újraindítása lényegesen bonyolultabb és költségesebb folyamat, mint a gázerőműveké. Ez utóbbiakat a fogyasztási csúcsidőszakokban üzemeltették, így viszonylag könnyen kiszámítható módon lehetett a kínálatot tervezni.

Igen ám, de a szél-, és napenergia bekapcsolódásával az "alaptermelés" is ingadozóvá vált, hiszen a megújuló erőforrásokból származó áramot elsőként kell a hálózatba táplálni. Vagyis a kereslethez történő alkalmazkodást csak a gázzal és fekete-szénnel (hard-coal) "hajtott" erőművekkel kell elérni, vagyis a kínálati spektrumnak csak egy szűk részével, ami miatt az áram nagykereskedelmi ára, mint láttuk a negatív tartományba is süllyedhet.

A lét a tét

Nem csoda, hogy Németország legnagyobb energetikai közműszolgáltatója az E.ON tőzsdei árfolyama a korábbi csúcsának mindössze háromnegyedén van, a hagyományos energiatermelésből (fosszilis és atomenergia) származó bevétele pedig harmadával esett vissza 2010 óta. A második legnagyobb német energetikai cég, az RWE vezérigazgatója szerint, a hagyományos energiatermelő egységük a gazdasági túlélésért küzd. (Az RWE igazgatósági elnöke közölte még márciusban, hogy a cég felére csökkenti magyarországi beruházásait a rezsicsökkentés miatt. Aztán áprilisban a Tigázban lévő érdekeltségüket el is adták az olasz ENI-nek.)

Német nagykerskedelmi ár (euró/MWh)

Ugyan a megújuló energiatermelés, mint láttuk, egyes időszakokban immár 50 százalék fölé nőtt Németországban, és továbbra is emelkedik, az energiacégek vesszőfutását nemcsak az egyre olcsóbban termelő nap-, illetve szélerőművek okozzák. A 2000-es években ugyanis átlagosan 16 százalékkal nőtt az európai fosszilis tüzelőanyaggal hajtott erőmű-kapacitás (Spanyolországban 91-gyel!!), amit a kereslet még a "békeidőben" sem tett szükségessé. A 2008-as gazdasági válság pedig természetesen még inkább rontott a helyzeten. Az IEA (Nemzetközi Energia Ügynökség) előrejelzése szerint a teljes európai igény 2015-re 2 százalékkal fog csökkenni 2010-hez képest.

A német hagyományos energiaszolgáltatók gazdálkodásának természetesen nem kedvezett, hogy a fukusimai katasztrófa után Angela Merkelék nyolc atomerőművet azonnal, kilencet pedig 2022-es kifutással bezárattak. Az amerikai palagáz-forradalom pedig a gázerőművek tulajdonosainak okoz fejfájást, ugyanis az Egyesült Államokban el nem égetett szén lenyomta az európai árakat, így a szénerőművek olcsóbb tüzelőanyaggal termelhetnek. A világ legnagyobb áramtermelője, a GDF Suez vezére, Gérard Mestrallet szerint 30 gigawattnyi gázerőmű kapacitást zártak be Európában az utóbbi időben. Jellemző, hogy miközben Németországban töretlen a megújuló erőforrások térnyerése, addig tavaly és idén is nőtt az ország CO2 kibocsátása a szénerőművek felfutásának köszönhetően.

A hagyományos energiacégek szenvedését jól érzékelteti a Bloomberg New Energy Finance adatszolgáltató becslése, mely szerint az RWE hagyományos erőműveinek 30-40 (!) százaléka veszteséget termel, így ténylegesen a létezésért folyik a küzdelem. A harmadik legnagyobb német cég, az EnBW vezetője, Frank Mastiaux szerint pedig újra kell gondolniuk saját szerepüket az energiaszektorban. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!