3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Eladó a Pécs-pogányi repülőtér, a tulajdonos önkormányzatok a közeljövőben pályázaton keresnének vevőt, vagy üzemeltetőt a légikikötőre - közölte Tóth Bertalan, a baranyai megyeszékhely alpolgármestere az MTI-vel.

Tóth Bertalan elmondta: a tulajdonosok és az üzemeltetésben érintett szereplők, azaz a Baranya megyei-, a pécsi-, a pogányi önkormányzat, valamint a pécsi vagyonkezelő Pécs Holding Zrt. már megkezdték a nyílt pályázat előkészítését, s a létesítménynek akár már márciusra új gazdája lehet.

A szocialista politikus megjegyezte, hogy a légikikötő ingatlanjainak, üzletrészeinek felbecsülése folyamatban van. Ezt követően lehet megmondani, mennyit is ér pontosan, de az biztos, hogy több milliárd forintról van szó.

Az alpolgármester magyarázata szerint egy új befektetőre azért van szükség, mert a tulajdonosok egyre nehezebben tudják finanszírozni az üzemeltetés költségeit, emellett nincs elegendő forrásuk a fejlesztésre, azon belül például a kifutópálya nagyobb gépek le- és felszállását biztosító meghosszabbítására.

Tóth Bertalan utalt rá: az értékesítés többször napirendre került az elmúlt években, most azért, mert egy külföldi tulajdonú légitársaság magyar menedzsmentje tavaly decemberben konkrét szándéknyilatkozattal kereste meg a pécsi önkormányzatot. A reptér funkcióinak megtartása mellett repülési oktatóbázist hoznának létre Pogányban.

A baranyai megyeszékhely központjától nyolc kilométerre délre, 110 hektáros területen fekvő, reptér 1950-ben létesült, az 1960-as évek közepéig működött. Amikor biztonsági és gazdaságossági indokkal megszüntették a belföldi utasszállító légi közlekedést, a létesítmény főként mezőgazdasági és sportcélokat szolgált.

A reptér korszerűsítését, kihasználtságának növelését az 1990-es években kezdeményezték Pécs és Baranya politikai, gazdasági vezetői arra hivatkozva, hogy oldani fogja a régió, de főleg a megye közlekedési elszigeteltségét, és jó hatással lesz a gazdasági fejlődésre.

A légikikötőt 2006-ban kapcsolták be a nemzetközi légi forgalomba, a fejlesztésekre a tulajdonosok eddig mintegy ötmilliárd forintot költöttek. Szakemberek szerint ahhoz azonban, hogy a reptér működése rentábilis legyen, a jelenlegi évi tízezerrel szemben százezres utasforgalom szükséges.

Egy ideig menetrendszerinti járatok közlekedtek ugyan Pogány és Bécs között, de azok a szerény érdeklődés miatt megszűntek. A reptér ma üzletemberek kisgépeit, a nyári idegenforgalmi szezonban pedig Korfura induló és onnan érkező charterjáratokat fogad.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!