A tervek szerint a jövőben a szakképesítést tanúsító bizonyítványoknak lesz egy melléklete, amelyben fel kell sorolni, hogy mit, hány órában és hol tanult az illető. Ez lenne az úgynevezett kompetencia-levél, amit mindenhol el kell, hogy fogadjanak – számolt be a Krónika.
Kérdés, hogy a diákok közül mennyien vágynak majd külföldre? Egyes szakemberek szerint a nyugati fejlettebb technológiákkal a gyakorlati tudást magasabb szinten lehet elsajátítani. Az Európai Unióban a diákok csereprogramok keretében tanulhatnak a tagállamok bármelyikében. A képzési rendszerbe 1997 óta hazánk is bekapcsolódhatott. A többi között Szegeden is működik már hasonló csereprogram, amelynek keretében szakmát tanuló diákok mehetnek ki európai uniós tagállamokba, és ott a legújabb technológiákat, gépeket kipróbálva tökéletesíthetik tudásukat. A kiírt pályázatokra az iskola nevezhet, sikeres pályázat esetén minden költséget az EU térít.
Elfogadják majd a hazai szakképesítéseket az Unióban
Egyelőre csak Ausztriával van megállapodás néhány szakma kölcsönös elfogadására, az Európai Unióban azonban egyes szakmák akkreditálása úgy tudni, hogy automatikusan történik majd.