2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Alstom francia nagyvállalat elfogadta az amerikai General Electric ajánlatát közös vállalatok létrehozására az energetikai ágazatban. A megállapodás azonban addig függőben marad, amíg a francia állam nem állapodik meg a Bouygues ipari és távközlési vállalattal az Alstom-részesedés átadásáról.

Az Alstom igazgatótanácsa szombat este egyhangúlag jóváhagyta a GE ajánlatát, amelynek keretében 12,35 milliárd euróért bizonyos feltételekkel a francia nagyvállalat átadja az energetikai divízióját az amerikai óriásnak.

"Ez egy háromszorosan nyerő projekt. Az Alstomnak azért, mert megerősíti a pozícióját és a munkahelyeket, a GE-nek és a francia államnak pedig azért, mert a megállapodás tervezete teljes egészében megfelel a kormány elvárásainak az energia- és a közlekedési szektor területén" - közölte Patrick Kron, az Alstom elnök-vezérigazgatója.

Jeff Immelt, a GE elnöke szerint "olyan fantasztikus ipari projekt jött létre, amely világelső lesz az energetikában".

A megállapodás feltételeit a francia kormány szabta, amely péntek este jelentette be, hogy az állam 20 százalékos részesedést vásárol a jelenleg magánkézben lévő Alstom francia nagyvállalatban, s legfőbb részvényesként bizonyos feltételekkel elfogadja a General Electric (GE) ajánlatát a konglomerátum energetikai ágazatának felvásárlására. A kormány a jelenleg legnagyobb részvényesnek számító Bouygues 29 százalékos részesedésének kétharmadára tett ajánlatot.

A felek szombaton egész nap tárgyaltak. A francia hírügynökség úgy értesült, hogy este meg is állapodtak, később azonban kiderült: a tárgyalások még folytatódnak. A francia elnöki hivatal jelezte, hogy várhatóan még a hétfői tőzsdenyitás előtt meglesz a megállapodás a részvényátadásról, még akkor is, ha azt nem írják alá addig".

 A Bouygues 2006-ban az államtól Nicolas Sarkozy akkori államfő közbenjárására vette meg a 29 százalékos tulajdonrészt, hogy megmentse az Alstomot, s hogy az Areva nukleáris óriáscéggel közös nagyvállalat hozzon létre. Ez azonban utóbb nem valósult meg, ezért a Bouygues már hónapokkal ezelőtt maga jelentkezett be az államnál az Alstom-részvények visszaadására. A Bouygues ráadásul nemcsak 20 százaléktól, hanem a teljes tulajdonrésztől szeretne megszabadulni. A kormány a péntek esti tőzsdezárás árfolyamainak megfelelően 28 eurót ajánl a részvényekért, a Bouygues viszont 35 eurót szeretne kapni részvényenként.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!