Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Százegy éves korában elhunyt David Rockefeller üzletember, filantróp, a világ legidősebb milliárdosa.
New York-i otthonában álmában érte a halál hétfőn - közölte a család szóvivője, Fraser P. Seitel. David Rockefeller a Standard Oil amerikai olajvállalat társalapítójának, John D. Rockefellernek, az Egyesült Államok első milliárdosának volt az unokája.
101 éves volt a legendás üzletember unokája
A Harvardon végzett és a Chicagói Egyetemen közgazdaságtanból doktorátust szerzett férfi 1955-ben csatlakozott a Chase Bankhoz. A Chase Manhattan bank elnöke volt 1961-től, majd elnök-vezérigazgatója egészen 1981-es nyugdíjba vonulásáig. Vagyonát hétfőn megjelent számában a Forbes magazin 3,3 milliárd dollárra becsülte.
Az Egyesült Államok egyik legnevesebb filantróp családjának tagja 100. születésnapján, tavaly az amerikai Maine államban lévő nemzeti parknak ajándékozott ezerhektárnyi földet. Százötven millió dollárt adományozott a New York-i Modern Művészetek Múzeumának, amelynek édesanyja volt a társalapítója. David Rockefeller műgyűjteményének értékét - benne Picasso, Monet és Rothko festményeivel - mintegy 550 millió dollárra becsülik.
Játékszer, amelyre csak a leggazdagabbaknak tellik
Évről évre több millió dollárt adományozott egykori egyetemének, és csatlakozott az Egyesült Államok két leggazdagabb polgára, Bill Gates és Warren Buffet felhívásához, hogy hatalmas vagyonuk legalább felét még életükben, vagy végrendeletükben ajánlják fel jótékony célokra.
Élete során Rockefeller a világ több mint 100 államának 200 vezetőjével találkozott, számos országban államfőnek kijáró tisztelettel üdvözölték őt. Rockefeller vezetése idején nyitott a Chase Manhatten Bank az amerikai pénzintézetek közül elsőként irodát a Szovjetunióban és Kínában 1974-ben. Az ő segítségével érkezett a súlyosan beteg iráni sah, Reza Pahlavi gyógykezelésre az Egyesült Államokba 1979-ben, ami előidézte az Egyesült Államok teheráni nagykövetségének 13 hónapig tartó túszdrámáját.
Az utóbbi években legnagyobb erőfeszítéseit arra fordította, hogy visszaszerezze a családi befolyást a híres Rockefeller Központon, amelyet az 1980-as években japán befektetőknek adtak el, megszervezve egy befektetői csoportot a központ 45 százalékának a visszavásárlására. David Rockefellert 1998-ban a legmagasabb amerikai kitüntetéssel, a Szabadság Éremmel tüntették ki.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!