5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az első osztályú európai bérleti díjak stabilizálódtak 2010 első három hónapjában, a legtöbb országban változatlanok maradtak, vagy kissé felfelé mozdultak – derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb, "Európai bérleti díjak és hozamok" című kutatásából.

A bérleti díjak növekedésére irányuló jelek néhány országban már láthatóak az első negyedévben, kiváltképpen az irodapiacon, először a válság kirobbanása óta. A CBRE irodabérleti-díj indexének növekedését főleg Párizs és London mozgatta, és ez kiváltképp azért jelentős, mert az irodapiaci szektor mutatta a legnagyobb visszaesést az előző negyedévben. A fordulat azt a tényt is tükrözi, hogy az irodapiacon volt megfigyelhető a hozamok legjelentősebb esése: a városok közel felében csökkentek a hozamok 2010 első negyedévében.

Richard Holberton, a CBRE európai kutatási igazgatója a változást így kommentálta: „Az ipari és kiskereskedelmi ingatlanszektorok indexei változatlanok maradtak az első negyedévben, csekély változást mutatva mind a bérleti díjak, mind a hozamok esetében. Az európai irodapiacon viszont fordulat következett be, főleg a londoni és párizsi változások miatt. A londoni City-ben például a díjak közel 10 százalékkal nőttek, míg a hozamok további 50 bázisponttal zsugorodtak az elmúlt negyedévben. Bár a bérlői kereslet egyértelműen növekszik, a bérleti díjak jelentős növekedéséhez több idő kell. Az üresedési szintek ma a legtöbb európai városban magasabbak, mint Londonban és Párizsban, és még sok idő fog eltelni, amíg ezt a túlkínálatot felszívja a kereslet.”

Hozamok

Az irodapiaci hozamok Európa-szerte estek 2010 első negyedévében. A CBRE európai hozamindexe az EU-15-ök piacain 15 bázispontot csökkent, és 48 bázisponttal múlja alul az egy évvel ezelőtti szintjét. A vizsgált 55 városból 25-ben csökkentek a hozamok, 29-ben változatlanok maradtak és csak egyben nőttek. A legnagyobb esés (100 bázisponttal 14 százalékra) Kijevben történt, míg Oslóban, a londoni City-ben és a West Enden 60 bázisponttal 6,25, 5,5, illetve 4,25 százalékra csökkentek. Az egyedüli kivétel Athén volt, ahol a hozam 25 bázisponttal 6,5 százalékra nőtt.

A kiskereskedelmi hozamok marginálisan változtak a negyedévben: a CBRE európai hozamindexe az EU-15-ök piacain 5 bázisponttal csökkent, így 21 bázisponttal marad el az egy évvel ezelőtti szinttől. A hozamok a vizsgált 49 város közül 31-ben változatlanok maradtak, 17-ben lefelé, Athénban felfelé mozdultak, utóbbiban 25 bázisponttal 6 százalékra. A legnagyobb esés Bukarestben (50 bázisponttal 11,5 százalékra) és Edinburgh-ban (50 bázisponttal 5,75 százalékra) történt és további 10 városban csökkent a hozam 25 bázisponttal.

Az ipari hozamok is csökkentek a negyedévben: a CBRE európai hozamindexe az EU-15-ök piacain 3 bázisponttal csökkent, így 16 bázisponttal marad el az egy évvel ezelőtti szinttől. 46 városnál 31-ben változatlan maradt, 13-ban csökkent és csak két városban nőtt (Isztambulban 100 bázisponttal 11 százalékra és Athénban 25 bázisponttal 8,25 százalékra.) A legnagyobb esés Kijevben volt megfigyelhető 100 bázisponttal 16 százalékra, míg Párizsban és Oslóban 50 bázisponttal 7,75, illetve 7 százalékra csökkent a hozamszint.

Bérleti díjak

Az első osztályú irodák bérleti díja nőtt a negyedévben: CBRE európai bérleti díj-indexe az EU-15-ök piacain 1,1 százalékkal nőtt, ami még így is 4,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. A 55 vizsgált városból 5-ben nőttek a díjak, 9-ben csökkentek, míg 41-ben változatlanok maradtak. A legnagyobb drágulás Tel Avivban volt megfigyelhető (13 %), míg a londoni City-ben 9 százalékkal nőttek a díjak. Cape Townban és Durbanban a díjak viszont 8 százalékkal csökkentek.

A kiskereskedelmi ingatlanok díjai gyakorlatilag változatlanok maradtak, a díjindex 0,1 százalékkal csökkent, habár év/év szinten 0,3 százalékkal nőtt. 49 városnál 20-ban csökkent, 34-ben változatlan maradt és csak háromban nőtt. A legnagyobb esés Dublinban (-13 %), Oportóban és londoni City-ben (-12,5%) történt. Berlinben és Glasgow-ban viszont négy százalékos emelkedés volt.

Az ipari-ingatlanok bérleti díjai is csak kismértékben változtak, a díjindex 0,2 százalékkal emelkedett, az éves változás -2,2 százalékot tett ki. 46 városból 35-ben a díjak változatlanok maradtak, 10-ben csökkentek és csak egy piacon emelkedtek. A legnagyobb esés Edinburgh-ben és Szófiában (-7 %) volt megfigyelhető, Rotterdam (+4%) drágult egyedül.

Borbély Gábor, a CBRE budapesti vezető elemzője szerint a magyar piacon enyhült a hozamokra nehezedő nyomás. Az irodapiacon az elvárt minimumhozam 8%, ami három negyedéve változatlan szinten áll, és inkább a csökkenés irányába erősödnek az elvárások. A bevásárlóközpontok esetén ezek a várakozások már hozamcsökkenést eredményeztek, a minimális hozam 7,5%, ami 25 bázispont csökkenést mutat januárhoz képest. „Ez teljesen belesimul a közép-európai trendbe. Bukarestben és Varsóban is hasonló mértékű és irányú volt a korrekció, és egyelőre csak a bevásárlóközpontokat érintette.”

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!