3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Mizuho Securities és a Tókiói Tőzsde (TSE) azon fáradozik, hogy rendezze azt a helyzetet, amit a társaság egyik kereskedőjének hatalmas hibája okozott. A hibás ajánlat legalább 224 millió dollárjába kerül a Mizuhónak.

A Mizuho Financial Group brókercégének alkalmazottja a J-Com Co. alkalmazott-közvetítő társaság egy részvényét kívánta 610 ezer jenért eladásra kínálni; ehelyett 610 ezer részvényt (a tőzsdére bevezetett állománynál sokkal nagyobb csomagot) ajánlott fel 1 jenért. Bár a tőzsde szabályzata korlátozza a megengedhető árváltozást, az ajánlat 572 ezer jenen bekerülhetett a rendszerbe.

A tőzsde szerint ez volt az első alkalom, hogy a hibás ajánlatok mennyisége meghaladta az elérhető részvények számát; sokan állítják, hogy a TSE nem mondhatja, hogy nincs tennivalója. A jelenlegi szabályok szerint mindenesetre nincs lehetőség az ajánlat érvénytelenítésére, és nem tervezik a december 13-ikai teljesítési határidő módosítását sem.

Az elemzők és a befektetők most azt figyelik, mit tesz a Mizuho a nem-kívánt üzletkötések elkerülése érdekében. A TSE mindenesetre felfüggesztette a J-Com adásvételét, és még nem döntöttek arról, hétfőn megnyitják-e piacát. A téves eladási megbízások legnagyobb részét már vételi megbízások fedezik, ám a Mizuhónak még jelentős mennyiségű J-Com papírt kell beszereznie - mondta el Tomio Amano, a tőzsde ügyvezető igazgatója.

Elmondta, hogy engedélyezték a Mizuho számára, hogy minden vevővel tárgyaljon az árról. Ezt a módszert vetették be a múltban, amikor természeti katasztrófák miatt állt le a kereskedés. Alkalmazására azonban 30 esztendeje nem volt példa, és a mostani helyzetre nem is igazán alkalmazható. A Mizuho Securities elnöke, Makoto Fukuda elmondta, hogy már sikerült visszavásárolni az eladott fantomrészvények legnagyobb részét. A vételt a tárgyalásokkal elérhető legalacsonyabb áron kísérlik meg, de nehézséget jelent, hogy részesedésük eladásával más befektetők is megkísérlik a "pénzszerzést".

A "hiba" eddig mintegy 27 milliárd jen (224 millió dollár) veszteséget okozott - állítja Fukuda. A végső érték azonban elérheti a 30 milliárdot is, mert még további eladott részvényeket kell visszavásárolni. A 27 milliárd jen csaknem megegyezik a Mizuho Securities márciusban záródó pénzügyi évére előre jelzett 28,1 milliárd jenes profitjával. Fukuda szerint ugyanakkor nem fenyegeti a cég pénzügyi helyzetét.

Néhány elemző ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy az eset kedvezőtlen hatással lehet akár a Mizuho Financial, Japán második legnagyobb bankcsoportjának eredményére is. Ez azonban talán túlzás, mert a becsült veszteség csak 4,3 százaléka a csoport idén várható 630 milliárd jenes profitjának.

MTI/Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Az emisszió-kereskedelemből gazdagodnának a japán cégek
Felvásárolja japán partnerét a Wal-Mart

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!