A stratégia meghatározza az egységes vagyongazdálkodás alapelveit, részletezi az állami társaságokhoz, az ingó és ingatlan vagyonhoz, a termőföldhöz és az erdőgazdálkodáshoz kapcsolódó feladatokat. A tanács szeptembertől foglalkozik a részletekkel - mondta Nagy János. A vagyonstratégiát a pénzügyminiszter a kormány elé terjeszti, ezt követően a teljes szövegét nyilvánosságra hozzák.
A sajtótájékoztatón Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) vezérigazgatója elmondta, hogy az idén nagyságrendileg 100 milliárd forint bevétellel és ugyanannyi kiadással számolnak. Az MTI kérdésére a vezérigazgató közölte, hogy a közel 116 milliárd forint bevételi előirányzat mintegy 40 százalékban teljesült.
Az éves terv mintegy 10 milliárd forint bevétellel számol a termőföldeladásokból, amelyek az életjáradéki programhoz kapcsolódnak, további 30 milliárd forint pedig ingatlanok eladásából és hasznosításából származik. Az MNV Zrt. a tulajdonosi jogok gyakorlójaként összességében mintegy 10 milliárd forint osztalékbevételre tett szert az állami tulajdonú cégek 2007. évi profitjából.
Az Új Tulajdonosi Program végrehajtásának előkészítése folyik, a szakértők már dolgoznak - mondta Tátrai Miklós. A közeljövőben több közbeszerzési pályázatot is kiírnak ebben a folyamatban, és az első egy-két tranzakció a jövő év elején megkezdődhet. Az Új Tulajdonosi Program stratégiája a Mészáros Tamás által vezetett Új Tulajdonosi Program Tanács kezében van.
A Volán társaságok privatizációját firtató kérdésre Markó Andrea, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács tagja elmondta, készül a szolgáltatási szerződés módosítása a társaságok és a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztériummal.
Tátrai Miklós hozzátette: a módosítás célja az, hogy megszüntessék azt a 20-25 milliárd forintos éves hiányt, amit a Volán társaságok a jegybevételek és költségeik különbözeteként elkönyvelnek. Sem az NVT, sem az MNV Zrt. nem tárgyalt a Volán társaságok eladásáról, mert előbb a közúti tömegközlekedés fenntarthatóságát kell biztosítani - mondta a vezérigazgató. Markó Andrea szerint a társaságok jövő évi költségvetése már egyensúlyi lesz.
Újságírói kérdésre Nagy János megerősítette, hogy az állami vagyon nagysága becslések szerint 10 ezer milliárd forint, de akár a 40 ezer milliárdot is meghaladhatja. Tátrai Miklós magyarázatként hozzáfűzte: a főbb ingatlan elemekre jó becslést lehet meghatározni, és az állami vagyon mennyiségének pontos meghatározása mellett a cél az, hogy az érték a területi és az ágazati átlaghoz közelítsen.