3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hazánkban még nagyon kevés munkahelyen foglalkoznak igazán a tehetségekkel, pedig anyagi és erkölcsi motivációval, megfelelő karriertervezéssel évtizedekig megtarthatnák a legjobb szakembereket. Így viszont jelentős veszteségeket könyvelhetnek el idő előtti távozásuk miatt.

A cégek tipikus hibái az állásinterjúkon

Nagyon sok cég küszködik a megfelelő, a szervezeti kultúrába beillő tehetségek megtalálásával is. Fröhlich Péter, a P&Bert fejvadász cég ügyvezető igazgatója összegyűjtötte azokat a tipikus felvételi csapdákat, amelyekbe a vezetők a leggyakrabban belesétálnak:

Megrögzött múlt (tyúk vagy a tojás): A cégek gyakran olyan pályakezdőket keresnek, akiknek már van némi gyakorlatuk. Márpedig egy frissen végzett diplomás ritkán rendelkezik ilyennel, tehetségével és gyors tanulási képességével azonban ezt kitűnően ellensúlyozhatja.

Túlzott elvárások (kritikus prioritások): A valós munkához képest magas kritériumrendszert állítanak a jelöltek elé - sokszor nagyon gyenge fizetési konstrukcióval.

Látszatprobléma (túl nagy vad, mese, nagyotmondás): Az alkalmazottak gyakran próbálják jobb színben feltüntetni magukat a valósnál. A sales-esek például sokszor nagy kapcsolati rendszerükkel "dicsekednek", de ha rákérdeznek a részletekre, kiderülhet, hogy ennek semmi valóságtartalma nincs.

Referencia mánia: Az írott referencia nagyon gyakran nem fedi a valóságot. Ráadásul egy felmérés szerint ha szóban megkérdezik a cégvezetőket, ötből egy biztosan rosszat mond volt alkalmazottjára.

Nárcizmus (hasonló a hasonlónak örül): Sok vezető keres hozzá hasonló képességekkel rendelkező embert utódjának, pedig nem biztos, hogy az ilyen ember lenne a legmegfelelőbb a posztra.

Strukturálatlan interjú, abszolutizáló értékelés: Még ma is nagyon gyakran előfordul, hogy a cégek önmagukról beszélnek ahelyett, hogy kérdeznék a jelöltet.

Érzelmi intelligencia: Előfordulhat, hogy a potenciális munkavállaló nincs jó passzban valamilyen magánéleti vagy egyéb probléma miatt. Ilyenkor meg kell adni a lehetőséget neki, hogy egy másik alkalommal bizonyítson.

- Kevés információ: A fejvadász cégeknek sokszor nincs lehetőségük arra, hogy megismerjék a vezetőt, akinek utódot keresnek, pedig ez rendkívül fontos lenne.

Politikai nyomás: Sokszor egy cégen belül is megoszlanak a vélemények arról, hogy belső vagy külső embert vegyenek fel egy adott posztra, pedig jó lenne erről előre megegyezni.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!