A londoni gazdasági napilap értesülései szerint az intézkedés Robert Dudleyra, a TNK-BP vezérigazgatójára, valamint a vegyes vállalat pénzügyi igazgatójára és sok más magas rangú vezetőjére is vonatkozik, akiknek távozniuk kell Oroszországból, "ha nem tudnak gyorsan új vízumokat szerezni". Távozásukkal a cég működésének közvetlen ellenőrzése az orosz partner kezébe kerülne.
A Financial Times értesülése szerint az ügyben tartott múlt heti meghallgatást a moszkvai városi önkormányzat éppen arra az időpontra tette, amikor a TNK-BP Holdings éves közgyűlése volt - ezen Dudleynak mindenképpen ott kellett lennie, vagyis a vízumügyi meghallgatáson nem is tudott részt venni.
A BP az "elmérgesedett" vitában négy, a vegyes vállalatban összesen 50 százalékkal bíró orosz mágnással és partnerrel küzd, akik azt kifogásolják, hogy a BP szerintük saját leányvállalataként kezeli a közös véget.
A meghallgatáson a beterjesztett 150 munkavállalási engedélynek kevesebb mint a felét hagyták jóvá, írta a londoni gazdasági napilap.
Az ismertetés szerint a TNK-BP összes nem orosz munkatársának lejár a tartózkodási vízuma is e hónap végén. Az új vízumokhoz munkavállalási engedély kell, de már azon alkalmazottak vízummegújítására sem maradt elég idő, akik jó eséllyel kapnak új munkavállalási engedélyt. Nekik külön engedélyre lesz szükségük ahhoz, hogy Oroszországban maradhassanak, és "nincsenek arra utaló jelzések, hogy ezt megkapják", áll a Financial Times írásában.
A vállalathoz "közel álló" bennfentesek szerint félő, hogy a munkavállalási engedélyek feletti vita is része annak az erőfeszítésnek, amellyel az oroszok "alattomban" megpróbálják megszerezni a vegyes vállalat ellenőrzését.
E források sejtése szerint az orosz részvényesek ahhoz készítik elő a talajt, hogy a részesedést azután eladják valamely orosz állami vállalatnak, például a Gazpromnak vagy a Rosneftnek, jóllehet ezt az orosz befektetők cáfolták.
A Financial Times úgy tudja, hogy 148 BP-szakértő, akiket a TNK-BP-hez helyeztek ki munkára, már április óta nem tud dolgozni, egyrészt vízumgondok miatt, másrészt azért, mert egy bíróság felfüggesztette munkavállalási jogukat, miután egy kisebbségi részvényes megtámadta alkalmazási szerződésüket.