Ha megindul a sáskaraj, nőnek a bérek
"Nagy az igény a befektetésekre az ország elmaradottabb területein is, amelyek infrastruktúrája akár 1-2 éven belül is kiépülhet" - nyilatkozta Márk Péter. A Corvinus Rt. igazgatója szerint a magyar vállalatok esélyesek a Bechtel által építendő autópálya kivitelezésében való részvételre is. A Corvinus - egy építőipari gépekkel foglalkozó társasággal karöltve - maga is szerepet vállal az üzletben.
Példaértékű TriGránit-beruházás
Márk Péter megerősítette a konferencia alapmondatát, miszerint Romániában "beruházási boom" észlelhető: projektjeik 80 százaléka a dél-keleti szomszéd felé fordul, a kérelmek terén pedig évente 5-10 százalékos a bővülés. A legnagyobb problémának a magyar cégek tőkehiányát tartja: az átlagos alaptőke 7 millió forint körül áll.
"Folyik az országos fejlesztési célok kidolgozása (Országos Területrendezési Terv), a beruházási gócok megállapítása" - hangsúlyozta előadásában Bara Gyula, a Szállításügyi, Építkezési és Turisztikai Minisztérium tanácsosa. Szerinte a piac külföldi szereplőinek is érdemes odafigyelniük a romániai tenderekre, nem csak a turizmust illetően.
Szerinte példaértékű a TriGránit szerepvállalása az új bukaresti városközpont felépítésében: "Idejében felfigyeltek a tenderre, elhozták befektetőik színe-javát, találkoztak az államelnökkel, jól kommunikálták terveiket". A jövőben lehetőség nyílik a közfűtési rendszerek felújítására, illetve a fajlagosan alacsony költségű energetikai projektekben való szerepvállalásra. "Ha holnap jön egy 50 megás motor, a román energetika valószínűleg megvásárolja" - tette hozzá.
Ha a sáskaraj megindul...
A gazdaság legfőbb nehézségének a munkanélküliséget és a keresetek alacsony színvonalát tartják. Bara Gyula szerint ezen a téren is előrelépés várható: a multinacionális vállalatok (Auchan, Metro, Carrefour) felsorakozása beruházási hullám elindulására enged következtetni. Ennek jelentős munkahelyteremtő és életszínvonal-növelő hatása van.
"Amikor megindul a sáskaraj, nőni fognak a bérek" - mondta. Az "inváziót" minden bizonnyal az EU-csatlakozás fogja meghozni. Állítólag a zöld jelzésre váró vállalatok Marosvásárhelyt high tech központnak, Kolozsvárt "mindenesnek" nézték ki maguknak.
A hosszú éveken át pénzügyi-fejlesztési szempontból mostohagyerekként kezelt Erdély és Észak-Románia kilátásai a jövőben javulhatnak: "Ez a kormányciklus az említett térségnek nyújtott többletforrásokról szól" - hangsúlyozta.
A pénzforrások bevonásában nagy szerepe van az önkormányzatoknak, amelyek jól megfogalmazott, integrált, egymásra figyelő projektekkel lehetnek sikeresek. Erdély és a Partium a falusi út-, vízrendszer-, sportcsarnok- és lakásépítés terén utolsó helyen áll Románia többi régióihoz képest.
A különböző betegségek gyógyítására alkalmas vizeiről és borvízéről híres vidék szívesen látja a vállalkozókat: a lehetőségek a két világháború között épített értékek megőrzésétől a bezárt kezelőközpont újraindításáig, szállodák, panziók és strandok építéséig terjednek, mondta el Borsi az mfor.hu kérdésére.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum