Az elemzés szerint a magyar bankrendszerben a hitelek és a betétek kamatainak különbözete az elmúlt időszakban folyamatosan szűkült, a működési költségek növekedése azonban magas szintről csökkenti a jövedelmezőséget.
Az MNB szakértői az elmúlt időszakot jellemezve megállapítják: a hazai bankrendszer adózás előtti nyeresége az előzetes várakozásoknak megfelelően csökkent, ezért a bankrendszer jövedelmezőségi mutatói mérséklődtek. A ROE (tőkearányos nyereség mutatója) 19 százalékos, a ROA (eszközarányos nyereség) pedig 1,5 százalékos volt az idei első félév végén.
A csökkenés ellenére a jövedelmezőség szintje továbbra is magasnak mondható nemzetközi összehasonlításban. Az eurózóna nagybankjainak átlagos ROE szintje 11,5 százalék volt, míg a ROA szintje 0,94 százalékos volt 2007 végén.
A hazai bankrendszerben azonban romlottak a jövedelmezőségi kilátások - állapítja meg az MNB szakértői jelentése. Pozitívan értékeli azonban azt, hogy a hazai bankrendszer elhanyagolható kitettséggel rendelkezik az eszközfedezetű értékpapírokkal szemben, valamint az olyan válságba jutott pénzintézetekkel szemben, mint az amerikai Lehman Brothers vagy az AIG biztosító.
A PSZÁF szerint a hazai bankoknak a Lehman Brothers-szel és az AIG-gel szembeni teljes kitettsége mindössze 20-25 milliárd forint, ami a hazai bankrendszer tőkéjének csupán közel 1,3 százaléka. A világban tapasztalható pénzintézeti zavarok azonban csökkenthetik a pénzügyi szolgáltatásokból és műveletekből származó nyereséget, növekvő hitelkamatokat, a hitelezés lassulását eredményezhetik. Ez hosszabb távon a hazai bankrendszer jövedelmezőségének további csökkenését okozhatja.