Béralkunál sem a végzettség a mérvadó
Céges elvárások: a szakmai idegennyelv már alap
A diplomát szerzők egyik legnagyobb gondja, hogy a képzés ideje alatt jelentősen megváltozhatnak a munkaerő-piaci elvárások, így a felvételi idején még népszerű szakokkal ma már nehezebben találnak állást. Deutschlander Edit, az egyik vezető internetes álláspiac termékmenedzsere szerint jelenleg a mérnöki, műszaki szakok végzősei helyezkedhetnek el a legkönnyebben, míg a marketing, HR vagy jogi pályát választók hosszabb keresgélésre számíthatnak.
Egyre kisebb eséllyel találnak képzettségüknek megfelelő állást a bölcsész szakos hallgatók, különösen a pusztán nyelvi képzésben részt vevők. Ennek oka, hogy a vállalatok a nyelvtudást ma már alapkövetelményként fogalmazzák meg. A Menedzserek Országos Szövetsége Ifjúsági Tagozatának kutatása azt mutatja: a vállalatok 44,8 százalékának nagyon fontos az alkalmazott nyelvtudása, míg 38,5 százalékuknál szükséges. Figyelemreméltó, hogy a szakmai idegennyelv ismeretét már a vállalatok 80,5 százaléka tartotta fontosnak.
A cégeknek csak kisebb hányada részesíti előnyben a felsőoktatásból frissen kikerülőket. Mozsár Lívia és Márton Judit kutatásai arra utalnak, hogy a fiatalok tapasztalathiányát csak a formálhatóság, a rugalmasság és a taníthatóság ellensúlyozza. Emellett a többségében vagy teljesen külföldi tulajdonú cégek, illetve a nagyobb vállalatok - a kisebb hazai társaságokhoz képest - lényegesen nagyobb arányban alkalmaznak pályakezdőket. Ezek ugyanis elegendő erőforrással rendelkeznek ahhoz, hogy - saját igényeiknek megfelelően - "kiképezzék" a munkavállalókat.
Andrási Mónika az állásbörzék megszervezése során sokszor szembesül a vállalatok azon véleményével, miszerint a frissdiplomás álláskeresők felkészületlenek, nincs elegendő gyakorlati ismeretük. A Corvinus Egyetem Karrier Irodájának felmérései azonban részben ellentmondanak ennek: itt a megkérdezettek 75,9 százaléka rendelkezett valamilyen szakmai tapasztalattal, ezen belül 22,3 százalék külföldön szerzett gyakorlatot, illetve vett részt továbbképzésben.
Ha a pályázó megfelel a követelményeknek és olyan keresett szakon szerez diplomát, amellyel belátható időn belül álláshoz is jut, a legfontosabb kérdés a javadalmazás marad. Az említett egyetem állásbörzéjén résztvevő cégek bruttó 200-250 ezer forint közötti fizetést jelöltek meg a pályakezdők számára. Sok függ azonban az egyes vállalattól is, hiszen az egyéb juttatások - egészségpénztári befizetések, cégautó használata vagy a telefonhasználat térítése - nagy jövedelmi különbségeket jelenthetnek.
Általános tapasztalat, hogy a bér és a béren felüli juttatások alkujánál a diploma már nem nyom a latban. Ezen a ponton csupán személyiségének erejére, illetve tapasztalatára támaszkodhat a munkavállaló.
Kern Ágnes
Menedzsment Fórum