15 milliárd forintos beruházás keretében valósult meg a most átadott cserépgyár, amelyhez az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében 500 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kapott a Tondach Magyarország Zrt. A Békéscsabai gyár Európa legnagyobb cserépgyára lesz. A 25 ezer négyzetméteres gyártócsarnokban évente 30 millió darab tetőcserép és 3 millió darab idomcserép készülhet, amely három millió négyzetméter tetőfelület burkolására alkalmas. Az új gyárban 60 új munkahely is létesült.
Kató Aladár, a zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy az üzemcsarnokba telepített 235 méter hosszú alagútkemence a legnagyobb a világon a maga területén. A magas üzembiztonság, a legkorszerűbb technológia és az alacsony energiafelhasználás összességében azt jelenti, hogy Békéscsabán gazdaságos lehet a cserépgyártás.
A vezérigazgató az MTI érdeklődésére hozzátette: a gyár várhatóan teljes mértékben ki fogja használni névleges kapacitását, hiszen nemcsak a hazai, hanem a környező országok - Románia, Bulgária, Ukrajna és Oroszország - piacaira is számítanak. A Tondach ezekben az országokban, hasonlóan Magyarországhoz, szintén piacvezető pozícióra törekszik. Kató Aladár mindazonáltal bízik abban is, hogy az építőipar Magyarországon is fellendülhet, hiszen mint mondta, a bankok számára a napokban megnyitott 520 milliárd forintos hitelkeret segítheti az építő beruházások finanszírozását.
Franz Olbrich, az osztrák érdekeltségű cégcsoport igazgatóságának elnöke a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a társaság Európa szerte több mint 3100 munkavállalót foglalkoztat 11 ország 34 gyáregységben. A cégcsoport 1992 óta 150 millió eurót fektetett be Magyarországon úgy, hogy a tevékenységéből származó nyereséget visszaforgatta fejlesztésekre. A cégcsoport 2007-ben 248 millió, 2008-ban pedig 258 millió euró forgalmat ért el.
Burány Sándor, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára, szintén az átadási ünnepség előtt a sajtónak nyilatkozva azt emelte ki, hogy a kormány még tavaly ősszel, és alapvetően uniós források segítségével két évre 1400 milliárd forintos alapot hozott létre a válság enyhítésére. Mint mondta ebből a forrásból kapott támogatást a Tondach is.
Az államtitkár szerint segíthet az építő- és az építőanyag-ipar helyzetén, hogy a következő két esztendőben várhatóan 1800 milliárd forintos beruházási program is indul Magyarországon, amelynek keretében például több mint 200 iskola épül, illetve újul meg.