4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyarok komolyan veszik az ökológiai katasztrófa okainak kivizsgálását - állapította meg keddi számában az Evenimentul Zilei.

A bukaresti napilap tényszerű tudósításában számolt be arról, hogy Magyarországon a rendőrség őrizetbe vette a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. vezérigazgatóját és kezdeményezte az előzetes letartóztatását. A magyar miniszterelnököt is idézte, miszerint a vörösiszap-katasztrófáért felelős vállalatot állami irányítás és vagyonzár alá kell vonni. Azt is megírta: Orbán Viktor szerint nem természeti csapásról van szó, hanem emberek által előidézett károkozásról, így nem az adófizetőknek, hanem azoknak kell fizetni, akik a károkat okozták. Ennek alapján adta a lap azt a címet tudósításának: "A magyarok komolyan veszik az ökológiai katasztrófa kivizsgálását.

Az erdélyi Krónika szerint a Mal Zrt. vezérigazgatójának őrizetbe vétele talán az első lépés afelé, hogy megdőljön Fricz Tamás politológus megállapítása, miszerint Magyarország következmények nélküli ország.

Szó sincs arról persze, hogy a közvélemény „vérszomjának” kielégítése érdekében mindenképpen fel kell mutatni valakinek a fejét, azonban mégiscsak nyolc ember halálát okozó környezeti katasztrófáról van szó, és az eddigi ismeretek alapján úgy tűnik, hogy a szerencsétlenségért nem természeti tényezők, hanem a cég tehető felelőssé - írja a lap. Szerinte indokoltak azok az elővigyázatossági lépések, amelyekkel elejét lehet venni az esetleges felelősök menekülésének, ugyanakkor a továbbiakban a szakértőkre, majd az igazságszolgáltatásra kell bízni, hogy megállapítsák, személy szerint kit és milyen mértékben terhel felelősség a katasztrófáért.

Mindenesetre a magyar hatóságok lépéséből van mit tanulnia Bukarestnek is - fűzi tovább gondolatmenetét a cikk írója, emlékeztetve,  hogy a tíz évvel ezelőtti nagybányai ciánszennyezést okozó Aurul vállalat tulajdonosait a mai napig senki sem vonta felelősségre. Sem a cég vezetői, sem a román állam nem kártalanította a baleset kárvallottjait. "Sőt érezhető volt az erőfeszítés mind az akkori kormány, mind a sajtó részéről, hogy nemzeti kérdést fabrikáljanak az ügyből, és azt a látszatot keltsék, mintha Magyarország csupán merő rosszindulatból, a tényeket elferdítve követelne kártérítést Bukaresttől, azzal a céllal, hogy befeketítse Romániát a világ közvéleménye előtt" - írja a szerző.

A Krónika cikkírója ugyanezt az igyekezetet tapasztalja most is, elsősorban a bukaresti sajtó részéről, amely - mint fogalmaz - "szinte egyöntetűen kárörvendő, rosszindulatú cikkekben foglalkozik a magyarországi vörösiszap-katasztrófával". Az írások mondanivalója nagyjából az, hogy lám-lám, miközben Budapest eddig ujjal mutogatott Bukarestre, a magyar hatóságok sem tudják kordában tartani a "saját" szennyező forrásaikat. "Szerencsére a sajtóetika mélypontjára süllyedt károgó kórushoz ezúttal a kormány nem csatlakozott – ebben vélhetően a (magyar nemzetiségű) környezetvédelmi miniszter személyének is szerepe van – , és a magyar hatóságok reakciója is véget vethet a hisztériakeltésnek" - olvasható a cikkben.

A mértékadó román lapok az elmúlt napokban mindenesetre alapvetően mérsékelten kezelték a témát, amennyiben nem fogalmaztak meg közvetlen bírálatot a magyar hatóságokkal szemben. Az Adevarul múlt pénteki száma közölt félig-meddig magyarázó cikket a témáról, összevetve a tíz évvel ezelőtti nagybányai szennyezést a mostani iszapömléssel. Az akkori írás címe kétségtelenül szarkasztikusra sikeredett": Románia-Magyarország: 1-1 a balesetokozásban.

A továbbiakban azonban a lap arról írt, hogy a két katasztrófa nem hasonlítható egymáshoz, mivel a nagybányai szennyezés nem járt emberi áldozatokkal, a mostani magyarországi katasztrófa viszont igen. Szakértőkre hivatkozva azt is írta a lap, hogy a mostani katasztrófa révén kiszabadult nehézfémek sokkal tovább maradnak a vizekben, mint a náluk gyorsabban eloszló cián.

A román napilapok amúgy tárgyilagosan közölték a hivatalos közleményeknek - akárcsak Borbély László környezetvédelmi miniszter nyilatkozatainak - megnyugtató tartalmát, de igyekeztek szembesíteni ezekkel a romániai Duna-szakaszon lehetséges károsodás várható mértékét illető óvatosabb, borúlátóbb megnyilatkozásokat is.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!