3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A menekültválság nem borította fel a cégek működését.

A PwC Magyarország ma publikálta éves vezérigazgatói felmérését, amelyben a következő 12 hónapra vonatkozó várakozásaikról számoltak be a topmenedzserek. A cégek működését alakító tényezők között politikai és gazdasági természetűek egyaránt vannak.

Egyvalamiről azonban nem tett említést a felmérés alapján készített jelentés. Mégpedig arról, hogy az Európában zajló menekültválság hatásait hogyan látják a vállalatvezetők. Ezt a kérdést direktben nem tették fel a találkozók alkalmával a PwC munkatársai, de ettől még a megkérdezettek szóba hozhatták volna, amennyiben úgy érzik, valós hatása van a közel-kelet és dél felől több hullámban érkező menekültáradatnak a cégük működési környezetére.

Csakhogy ezt a folyamatot nem sorolták a kockázatok közé a menedzserek. S hogy mi ennek az oka? A PwC Magyarország tájékoztatóján az ügyvezető igazgató, Nick Kós portálunk érdeklődésére úgy vélekedett, hogy ezzel a helyzettel az egyes országoknak maguknak kell szembenézniük. A németek például a munkaerőpiaci lehetőségek bővülését látják a menekültek érkezésében. Egyedi válaszok születnek, de a cégvezetők önmagában a menekülthelyzetet nem kezelik úgy, mint ami hatással van a cég életére.

Az ügyvezető által elmondottak alapján tehát azt a következtetést lehet levonni, hogy a menekülthullám - az aggodalmakkal szemben - nem borította fel az európai munkaerőpiacot, nem befolyásolta érdemben a vállalatok üzemszerű működését. Ennek több oka lehet - például a nyelvi korlátok miatt nehezebb a belépésük a munkaerőpiacra, illetve adott esetben a megfelelő képzettség hiánya is gátolja a munkavállalást - de egy biztos: nagy számban biztos nem szorulnak ki a foglalkoztatásból az európai lakosok a menekültek miatt. Ha így lenne, azt a cégvezetők bizonyára érzékelnék, és meg is említenék a felmérésekben.

Hazánkban nagy azok aránya, akik szerint nincs válasz a legszegényebbek és a leggazdagabbak közti űr csökkentésére, illetve többségben vannak azok, akik a méltányos és korrekt globális adózási rendszert is hiányolják - hívja fel a figyelmet a PwC. Míg világszerte a topmenedzserek bő fele úgy látja, hogy a globalizáció csökkentette a gazdagok és a szegények közötti szakadékot, addig nálunk ez az arány mindössze egyharmados. Kétségtelen, a globalizációhoz gyakran kötődnek visszás jelenségek, feltűnhet előttünk éhbérért dolgoztatott, kizsákmányolt emberek képe, ám a számok mégsem igazolják, hogy a globalizáció ezen a területen összességében káros lett volna, sőt. 

mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!