3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Bajnai Gordon kormányfő Farkas Ádámot javasolja a PSZÁF Felügyeleti Tanácsa elnökének, kinevezéséről hétfőn szavazhat az Országgyűlés. Farkas István, a felügyelet eddigi elnöke múlt csütörtökön mondott le posztjáról.

Bajnai Gordon Farkas Ádámot javasolja a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) Felügyeleti Tanácsa elnökének, közölte kedden a Kormányszóvivői Iroda. A kormányfő az Országgyűlés elnökének írt levelében kezdeményezi, hogy a jelöltet hallgassa meg a parlament költségvetési bizottsága. Személyéről már hétfőn szavazhat az Országgyűlés.

A közgazdász végzettségű Farkas Ádám 1997 és 2001 között a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója volt, emellett a CIB Közép-Európai Nemzetközi Bank, majd az Allianz Bank vezérigazgatójaként is dolgozott. A Budapesti Corvinus Egyetemen és a Nemzetközi Bankárképző Központnál 1991 óta végez oktatói munkát.

Miért távozott Farkas István?

Mint ismert, Farkas István, a PSZÁF eddigi elnöke csütörtökön mondott le posztjáról, amit a miniszterelnök július elsejei hatállyal el is fogadott.  A felügyelet vezetője azzal indokolta lépését, hogy nem értett egyet a kormánnyal a felügyelet szervezeti átalakítása ügyében.

"A jogszabályalkotó és a jogalkalmazó felelősségének eltérését figyelembe véve, a felügyelés konfliktusmentes körülményeinek biztosítását szem előtt tartva, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletén áldozatkész munkát végző munkatársaim nyugodt munkafeltételeinek elsődlegességéért viselt felelősségem ismeretében úgy döntöttem, hogy a – vitában össze nem békíthető – megítélésbeli különbségek kiiktatása érdekében elnöki munkámat befejezem" - fogalmazott Farkas az Országgyűlés elnökének írt levelében.

A történések hátteréhez hozzátarozik, hogy múlt héten az Országgyűlés Gazdasági és Informatikai Bizottsága nyújtott be javaslatot arra, hogy a jelenlegi legalább három, legfeljebb öt tagból álló felügyeleti tanács helyett a miniszterelnök által javasolt és a köztársasági elnök által hat évre kinevezett személy legyen a PSZÁF vezetője. A testület múlt keddi ülésén 15 igen és 4 nem szavazat mellett fogadta el a módosító javaslat parlament elé kerülését, a költségvetési bizottságban azonban elutasították a javaslatot, hivatkozva annak előkészítetlenségére.

Egyes elemzők ezzel összefüggésben arra vezették vissza Farkas távozását, hogy a Pénzügyminisztérium több területen is elégedetlen volt a PSZÁF működésével, mivel az állítólag nem reagált elég gyorsan a válság okozta kihívásokra. Sőt, az elmúlt hónapokban arról is reppentek fel hírek, hogy a hatékonyabb működés érdekében a kormány legszívesebben beolvasztaná a felügyeletet a Magyar Nemzeti Bankba.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!