2p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A munkáltató és a munkavállaló feladataik, munkájuk során egymásra vannak utalva. Egy ilyen szoros együttműködés során azonban elkerülhetetlenek a súrlódások, összeütközések, melynek során a felek, esetünkben a munkavállaló olyan magatartást tanúsít, mely ezt a bizalmi viszonyt megrontja. Elképzelhető, hogy ez a munkavállalói magatartás olyan szintre jut, amikor már jogilag is értékelhetővé válik. Ekkortól beszélhetünk a munkaviszonyhoz - mint a szerződés jogintézményéhez - hozzátartozó felelősség jogintézményéről.

Ugyanakkor nem lehet eltekinteni - még a piackonform szabályozás érdekében sem - a munkavállalók helyzetének javításától, jogos érdekeinek védelmétől, amely egy modern (piac)gazdasági berendezkedésben alapvető fontosságú.

Az első célnak való megfelelés igénye "vitte vissza" (közelítette) a felelősség szabályozását a XX. század eleji szabályozás felé, ami azt jelenti, hogy újból "magánjogiasodik" ez a jogintézmény. Tehát ismét előtérbe kerül a munkaszerződés és a kollektív szerződés szerepe - mint a szerződéses magánjogi kapcsolatban álló felek jogot alakító akaratának megnyilvánulása. Megszűnt a büntetőjogias szemlélet. Ugyanakkor viszont a munkavállalók érdekeit védi az a tény, hogy a fegyelmi felelősség intézményének és a (felelősséget tisztázni hivatott) fegyelmi eljárás szabályozásának jogszabályi keretei és biztosítékai vannak. A munkaügyi bíróságok rendszerével pedig megnyílt az út a munkavállalói jogorvoslat felé is, azaz "házon belül" nem okvetlen válik végérvényessé az ügy.

Továbbmenve a munkaügyi bíróságok most már nem csupán formális kontrollt gyakorolnak (azaz a belső fegyelmi szabályzatok betartásának bizonytalan őrei), hanem "tartalmi" kontrollt is folytatnak. (Itt megjegyezhetjük, hogy a XX. század első felére jellemző szabályozással nem az volt a baj, hogy "magánjogias" volt, hanem az, hogy nem volt biztosítva (az alá- fölérendeltségi viszonyban) a munkavállaló helyzete (az esetleges munkáltatói önkénnyel vagy erőfölénnyel szemben).

Talán ezek után már világossá vált, hogy miért volt szükség a bevezető elméleti fejtegetésekre a fogalmakat és a szabályozások jellegét illetően. A következő számban - az előzetes megfontolások lezárása után - áttérünk a fegyelmi vétség elemzésére.


Kapcsolódó anyag:
A munkavállaló fegyelmi vétsége


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!