A tavalyi évben az EU összesen 4,7 milliárd dollár (3,95 milliárd euró) értékben szállított fegyvert a világ különböző országaiba, amivel a szektor mintegy 25 százalékát uralta. Az USA "mindössze" 4,4 milliárd dollár (3,7 milliárd euró) forgalmat könyvelhetett el (23, 5 százalék), így hosszú idő után először az EU mögé szorult.
A világ legnagyobb fegyver-exportőre - immár egymás után harmadszor - Oroszország lett, amely 37 százalékos részesedéssel uralja a piacot, adta hírül a Frankfurter Rundschau a stockholmi békekutató intézet (Sipri) tanulmányára hivatkozva.
Elemzők szerint Moszkva utoljára a szovjet időkben töltött be ennyire domináns pozíciót.
Az USA fegyvereladásainak visszaesése csupán időleges, véli Siemon Wezeman, a Sipri szakértője. Az elmúlt években ugyanis fokozott igény mutatkozott a harci repülőgépekre, ezek az eladások azonban csak a következő évek statisztikájában fognak lecsapódni.
Az EU fegyverexportjának több, mint 80 százalékát Franciaország, Németország és Nagy-Britannia adta.
(Menedzsment Fórum)
Fegyverexportban már megelőzte az EU az USA-t
Továbbra is Oroszország exportál legnagyobb értékben fegyvert a világon, a második helyről azonban az EU első ízben szorította le az USA-t.