3p

Hiába csökkentett ismét kamatot az amerikai jegybank a tőzsdék meredek zuhanással reagáltak a bejelentésre.

Noha a ma esti Fed ülés az elemzők, illetve primary dealerek többsége 50 bázispontos kamatvágásra számított, amellyel a kamatokat az USA jegybankja 5 százalékosra csökkentette, a piac mégsem lett nyugodt. Sőt! A tőzsdék meredek zuhanással reagáltak a bejelentésre. A Dow -2,4%-ot, a Nasdaq -4,8%-ot, S&P -2,4%-ot produkált. A kedélyeket a kamatcsökkentés utáni kommentár sem tudta lehűteni, miszerint a Fed a jövőben is hajlandó kamatok további csökkentésére.

Az esés hátterében az elemzők két magyarázatot látnak: egyrészt noha a felmérések szerint az elsődleges forgalmazók kicsit nagyobb arányban - 25-ből 13-an - vártak ilyen arányú csökkentést, az elmúlt napokban már az esetleges nagyobb mértékű kamatvágásra spekulálók vételei húzták fel a piacot. Ezeknek a piaci szereplőknek a mostani pozíciózárása mindenképpen érzékeny hatással volt. Ilyen alkalmakkor beindulnak a day-traderek, és a spot-limit (veszteség minimalizáló) megbízások is. Ezek hatására zártak a nap végén napi minimumon a tőzsdék. A másik ok ami kiváltotta az esést, az a gazdasági növekedés lelassulása, amellyel indokolták a monetáris politika lazítását. Ez a lassulás ami egyesek szerint recesszióba is átcsaphat, illetve ami a vállalati eredményeket az utóbbi időben, illetve a jövőben jelentősen rontja.

A Fed kijelentette adott esetben kész lesz a soron következő, május 15-i ülés előtt is tovább mérsékelni a kamatokat. Mértékadó vélemények szerint akár néhány hónapon belül, vagyis még az első félév során elképzelhető, hogy az irányadó kamatok akár a 4%-os szintig is csökkenhetnek! A kiadott közlemény mindenesetre leszögezte, hogy a gazdaság lassulása továbbra is nagyobb kockázatot jelent, mint az infláció felpörgése, tehát a Fed mindaddig inkább a kamatcsökkentés felé hajlik, míg a tendencia kedvező fordulatot nem vesz.

A tengerentúli aggodalmak mindenesetre rövid távon mind a nemzetközi piacokra, mind a magyar tőzsdére vélhetően negatívan hathat. Ezt mutatja a New Yorkban 860 forinton záró Matáv ár is, amely közel 4% alacsonyabb a távközlési papír hazai záróáránál. Hosszú távon azonban mindenképpen bíztatónak látszik a FED erőfeszítése, amelyeket a gazdaság talpra állítása érdekében tesz. Visszatekintve az elmúlt évtizedekre megállapítható, hogy a FED sorozatos kamatcsökkentéseinek hatása hosszú távon jeltős emelkedést eredményezett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!