Brian Lenihan pénzügyminiszter bejelentése szerint a csődtől 2009 elején államosítással megmentett pénzintézetet egy "jó" és egy "rossz" bankra bontják ketté, ami a legkevésbé költséges megoldást jelenti az ír adófizetők szempontjából. Az ír kormány már eddig is közel 23 milliárd eurót fordított a bank feltőkésítésére, ami elemzői becslések szerint akár 35 milliárd euróra - az ír GDP egyötödére - is duzzadhat.
Írország már a bajok jelentkezésének kezdetén is világossá tette, hogy nem fogja hagyni a bankot összeomlani, mivel az pánikot okozna a nemzetközi pénzpiacokon, a befektetők elhagynák Írországot. Ehelyett állami garanciát vállalt minden külföldi befektetésre, ami gyakorlatilag annyit jelent, hogy adófizetők pénzéből vállalta az esetleg csődbe kerülő ír bankok nemzetközi befektetőit érő veszteségek megtérítését. A garanciavállalás határideje szeptember 29-én jár le.
Az Anglo Irish Bank 2009-ben nagyobb veszteséget szenvedett el mint bármely más bank a világon, és az idén is a legjobb úton halad eme kitüntető cím kiérdemlése felé. A bank pénzügyi helyzete jelenti a legnagyobb terhet a nemzetközi befektetői bizalomra, erős kételyeket támasztva az ország adósságfinanszírozási képességével szemben. Írország GDP-arányos költségvetési deficitje a legmagasabb Európában az Anglo életben tartásának költségei miatt.
Az Anglo veszteségeinek gyarapodásával és a külföldi befektetésekre vállalt általános garancia határidejének közelgő lejárásával lépéskényszerbe került az ír kormány, de ellen kellett állnia a gyors felszámolás csábításának, mivel ez az aktívák "elkótyavetyélését" jelentené egy recesszióval sújtott piacon.
Joaquin Almunia uniós versenyügyi biztos üdvözölte az ír terveket az "Anglo" feldarabolására, de rámutatott: a "még tisztázandó részletek" miatt a formális uniós engedély megadása még várat magára. Brüsszel jóváhagyására a hónap vége felé lehet számítani.
Az ír pénzügyminiszter tájékoztatása szerint a "jó" bank veszi át a betétek kezelését, teljes mértékben független formában a hiteleket tartó "rossz" banktól. A "rossz" bank pedig folyamatosan tisztítja majd meg a 2008-ban tönkrement ír építőipari és ingatlan vállalatoknak nyújtott behajthatatlan követeléseket tartalmazó hitelportfoliót. A hitelportfolióból már mintegy 77 milliárd eurót helyeztek át a behajthatatlan ingatlan alapú hitelek kezelésére újonnan létesített állami irányítás alatt működő Nemzeti Vagyonkezelő Ügynökség (National Asset Management Agency) kezelésébe.
MTI