3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Írország két intézményre bontja a globális pénzügyi válságban megrokkant Anglo Irish Bankot a nemzetközi befektetői bizalom helyreállítása érdekében.

Brian Lenihan pénzügyminiszter bejelentése szerint a csődtől 2009 elején államosítással megmentett pénzintézetet egy "jó" és egy "rossz" bankra bontják ketté, ami a legkevésbé költséges megoldást jelenti az ír adófizetők szempontjából. Az ír kormány már eddig is közel 23 milliárd eurót fordított a bank feltőkésítésére, ami elemzői becslések szerint akár 35 milliárd euróra - az ír GDP egyötödére - is duzzadhat.

Írország már a bajok jelentkezésének kezdetén is világossá tette, hogy nem fogja hagyni a bankot összeomlani, mivel az pánikot okozna a nemzetközi pénzpiacokon, a befektetők elhagynák Írországot. Ehelyett állami garanciát vállalt minden külföldi befektetésre, ami gyakorlatilag annyit jelent, hogy adófizetők pénzéből vállalta az esetleg csődbe kerülő ír bankok nemzetközi befektetőit érő veszteségek megtérítését. A garanciavállalás határideje szeptember 29-én jár le.

Az Anglo Irish Bank 2009-ben nagyobb veszteséget szenvedett el mint bármely más bank a világon, és az idén is a legjobb úton halad eme kitüntető cím kiérdemlése felé. A bank pénzügyi helyzete jelenti a legnagyobb terhet a nemzetközi befektetői bizalomra, erős kételyeket támasztva az ország adósságfinanszírozási képességével szemben. Írország GDP-arányos költségvetési deficitje a legmagasabb Európában az Anglo életben tartásának költségei miatt.

Az Anglo veszteségeinek gyarapodásával és a külföldi befektetésekre vállalt általános garancia határidejének közelgő lejárásával lépéskényszerbe került az ír kormány, de ellen kellett állnia a gyors felszámolás csábításának, mivel ez az aktívák "elkótyavetyélését" jelentené egy recesszióval sújtott piacon.

Joaquin Almunia uniós versenyügyi biztos üdvözölte az ír terveket az "Anglo" feldarabolására, de rámutatott: a "még tisztázandó részletek" miatt a formális uniós engedély megadása még várat magára. Brüsszel jóváhagyására a hónap vége felé lehet számítani.

Az ír pénzügyminiszter tájékoztatása szerint a "jó" bank veszi át a betétek kezelését, teljes mértékben független formában a hiteleket tartó "rossz" banktól. A "rossz" bank pedig folyamatosan tisztítja majd meg a 2008-ban tönkrement ír építőipari és ingatlan vállalatoknak nyújtott behajthatatlan követeléseket tartalmazó hitelportfoliót. A hitelportfolióból már mintegy 77 milliárd eurót helyeztek át a behajthatatlan ingatlan alapú hitelek kezelésére újonnan létesített állami irányítás alatt működő Nemzeti Vagyonkezelő Ügynökség (National Asset Management Agency) kezelésébe.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!