Csak egyik jele az irodapiacot is sújtó válságnak, hogy már tavaly év végén számos projektet leállítottak a fejlesztők a későbbi bérbeadási nehézségekre gondolva, másik hatásként egyre több helyen megindult az alkudozás a bérlők és az irodaházak tulajdonosai között. Nem egy bérlő ugyanis a csökkenő bevételek hatására az irodaterület racionalizálására kényszerült, az üresen maradt területeket pedig megpróbálják felmondani, bár erre a hosszú távú szerződések nem minden esetben nyújtanak automatikusan lehetőséget.
Megingott a standard 13-14 eurós bérleti díj
A piacon sokáig standard árfekvésnek elfogadott négyzetméterenkénti 13-14 eurós bérleti díjból egyre több helyen adnak különféle kedvezményeket, mivel az elmúlt években gombamód szaporodó irodaterületeket egyre nehezebb kiadni, különösen akkor, ha annak idején nem volt megfelelő a helyszínválasztás. A siker reményében előfordult, hogy olyan területen húztak fel újabb házat, ahol már eleve nagyon sok kiadó irodaterület volt elérhető – azonban a bérlői körért most már egyre inkább meg kell küzdeni – jegyzik meg a Duna House kereskedelmi üzletágának szakértői.
Az "A" kategóriás irodák piacán már tapasztalható az árcsökkenés, a bérleti díjból különféle kedvezményeket ajánlanak a tulajdonosok, sőt, Dél-Budán egészen 9 euróig leszállította a négyzetméterenként fizetendő összeget az irodaház üzemeltetője a gyors feltöltés reményében.
Fixált árfolyam, bővülő szolgáltatások
A legnehezebb azoknak az ügyfeleknek a megtartása, akik egykor presztízsokokból költöztek drága belvárosi irodaházba, azonban működésükhöz nem feltétlenül szükséges a központi elhelyezkedés. Az üzemeltetők általában fixált forint-euró árfolyammal, illetve ideiglenesen kisebb-nagyobb területek felmondásának engedélyezésével próbálkoznak, hiszen az erősen túlkínálatos piaci környezetben nehéz új bérlőket találni.
Különösen sújtja a probléma a "kvázi A" kategóriás irodaházakat, melyek valamikor minőségi szolgáltatásokat nyújtottak, azonban mára egyetlen értékük az elhelyezkedésük, az utóbbi években jelentős fejlesztések, felújítások elmaradtak – innen ugyanis a központi elhelyezkedést (már) nem igénylő bérlők egyre szívesebben költöznek olcsóbb, távolabbi elhelyezkedésű irodaházba.
Van, aki egy szinttel lejjebb lép
A piaci mozgolódás érezhető a kevésbé keresett, B kategóriás irodaházak piacán is, ahonnan egyes bérlők inkább olcsón fenntartható lakásirodába költöznek, amit akár havonta 90-100.000 forintból is fenn tudnak tartani, viszonylag nagy alapterületen és központhoz közeli elhelyezkedéssel. Az „A” kategóriából „B”-be irányuló mozgás egyelőre még ritka, és csak a nagyon költségérzékeny bérlőkre jellemző, a cégek többsége igyekszik inkább hasonló színvonalú, de olcsóbb lehetőségeket találni.
Amennyiben a válság elhúzódik, egyes üzemeltetők komolyabb bajba is kerülhetnek. A nagyon rossznak számító 10-30%-os kihasználtság ma már nem csupán rémtörténet a piacon, nem egy újonnan átadott irodaház küzd bérbeadási problémákkal, így a potenciális irodakeresők jelen pillanatban igen jó alkupozícióban vannak – állapítja meg a Duna House Commercial elemzése.