3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. július közepén felmondta a Rác fürdő beruházójával 2005-ben kötött hitelszerződést - erősítette meg a Napi Gazdaság információját az MFB szóvivője pénteken az MTI-nek.

Nyíri János elmondta: a Rác Nosztalgia Kft. 2011 júniusa óta nem tesz eleget fizetési kötelezettségének, tartozásának összege jelenleg több mint 7 milliárd forint. A hitelfelvevők megszegték a szerződést azzal, hogy nem jegyeztették be a bank jelzálogjogát. Az MFB kifogásolja azt is, hogy a magánbefektetők és a főváros a bank háta mögött egyezkednek a jelzálogtárgyról. Ezt nem lehet másképp kezelni, mint a szerződés felmondásával - mondta az MTI-nek a szóvivő.

A Napi Gazdaság pénteki cikke szerint ismét elérhetetlen távolságba került a két éve használatba vételi engedéllyel rendelkező, nyolcmilliárd forintból újjáépített Rác fürdő és az újonnan épült ötcsillagos hotel megnyitása. Korábban a 25 százalékban tulajdonos fővárosi önkormányzat és a beruházó Rác Nosztalgia Kft. vitája volt a késlekedés oka, most azonban váratlanul a fő hitelező MFB "dobta be a törülközőt".

A váratlan fordulat ráadásul akkor következett be a lap szerint, amikor már a nyitás időpontjáról és a jövendő üzemeltetőről folytak az egyeztetések, hogy aztán a lehető leggyorsabban megnyithassák a fürdőt és a szállodát. A Napi Gazdaság információi szerint a nyár végén már aláírt szándéknyilatkozat is született a komplexum leendő üzemeltetőjével, a Banyan Tree nemzetközi hotellánccal.

Az eredeti szerződésben tett vállalás szerint az MFB jelzálogjogát az ingatlanra be kellett volna jegyeztetni, ezt azonban a hitelfelvevők nem teljesítették. A bank az utóbbi kapcsán ugyan adott haladékot, de a beruházó az újabb határidőt sem tartotta be. A komplexum és a Rác Nosztalgia jövőjéről idén május 14-én a hitelező MFB-vel folytatott egyeztetés nélkül hoztak döntéseket, az adósok egymás között eldöntötték, hogy a hitelező érje be a szerződés szerint járó összeg felével-harmadával, ami a pénzintézet szerint gazdasági-pénzügyi "nonszensz" - írja a Napi.

A Népszabadság júniusban arról számolt be, hogy egyezség született a Rác fürdőről, amelynek ügyét sürgősséggel tárgyalta a Fővárosi Közgyűlés, így megnyílhat az út a fürdő és szálloda megnyitásához. A megállapodás szerint a Rác Befektető és Szolgáltató Kft. 65 százalékos, a 100 százalékban a főváros tulajdonában lévő Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. pedig 35 százalékos tulajdoni hányadot kap a Rác Nosztalgia Kft.-ben, amelyet a befektető és a főváros alapított korábban a beruházásra, és amely ellen több hitelező is felszámolási eljárást kezdeményezett. A kft. ezután ingatlan- és vízhasználati díjat fizet évente előre, és őt terhelik a felújítási és karbantartási költségek is. A Magyar Fejlesztési Bank, amely 7 milliárd forintos hitelt nyújtott a 8 milliárd forintos beruházáshoz, hitelének fedezetéül jelzáloggal terheli az ingatlant. Az új épületegyüttes alapkövét 2005-ben tették le. A fürdőt 67 szobás szállodai szárnnyal bővítették. A megnyitó eredetileg 2010 májusában lett volna a cikk szerint.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!