Nyíri János elmondta: a Rác Nosztalgia Kft. 2011 júniusa óta nem tesz eleget fizetési kötelezettségének, tartozásának összege jelenleg több mint 7 milliárd forint. A hitelfelvevők megszegték a szerződést azzal, hogy nem jegyeztették be a bank jelzálogjogát. Az MFB kifogásolja azt is, hogy a magánbefektetők és a főváros a bank háta mögött egyezkednek a jelzálogtárgyról. Ezt nem lehet másképp kezelni, mint a szerződés felmondásával - mondta az MTI-nek a szóvivő.
A Napi Gazdaság pénteki cikke szerint ismét elérhetetlen távolságba került a két éve használatba vételi engedéllyel rendelkező, nyolcmilliárd forintból újjáépített Rác fürdő és az újonnan épült ötcsillagos hotel megnyitása. Korábban a 25 százalékban tulajdonos fővárosi önkormányzat és a beruházó Rác Nosztalgia Kft. vitája volt a késlekedés oka, most azonban váratlanul a fő hitelező MFB "dobta be a törülközőt".
A váratlan fordulat ráadásul akkor következett be a lap szerint, amikor már a nyitás időpontjáról és a jövendő üzemeltetőről folytak az egyeztetések, hogy aztán a lehető leggyorsabban megnyithassák a fürdőt és a szállodát. A Napi Gazdaság információi szerint a nyár végén már aláírt szándéknyilatkozat is született a komplexum leendő üzemeltetőjével, a Banyan Tree nemzetközi hotellánccal.
Az eredeti szerződésben tett vállalás szerint az MFB jelzálogjogát az ingatlanra be kellett volna jegyeztetni, ezt azonban a hitelfelvevők nem teljesítették. A bank az utóbbi kapcsán ugyan adott haladékot, de a beruházó az újabb határidőt sem tartotta be. A komplexum és a Rác Nosztalgia jövőjéről idén május 14-én a hitelező MFB-vel folytatott egyeztetés nélkül hoztak döntéseket, az adósok egymás között eldöntötték, hogy a hitelező érje be a szerződés szerint járó összeg felével-harmadával, ami a pénzintézet szerint gazdasági-pénzügyi "nonszensz" - írja a Napi.
A Népszabadság júniusban arról számolt be, hogy egyezség született a Rác fürdőről, amelynek ügyét sürgősséggel tárgyalta a Fővárosi Közgyűlés, így megnyílhat az út a fürdő és szálloda megnyitásához. A megállapodás szerint a Rác Befektető és Szolgáltató Kft. 65 százalékos, a 100 százalékban a főváros tulajdonában lévő Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. pedig 35 százalékos tulajdoni hányadot kap a Rác Nosztalgia Kft.-ben, amelyet a befektető és a főváros alapított korábban a beruházásra, és amely ellen több hitelező is felszámolási eljárást kezdeményezett. A kft. ezután ingatlan- és vízhasználati díjat fizet évente előre, és őt terhelik a felújítási és karbantartási költségek is. A Magyar Fejlesztési Bank, amely 7 milliárd forintos hitelt nyújtott a 8 milliárd forintos beruházáshoz, hitelének fedezetéül jelzáloggal terheli az ingatlant. Az új épületegyüttes alapkövét 2005-ben tették le. A fürdőt 67 szobás szállodai szárnnyal bővítették. A megnyitó eredetileg 2010 májusában lett volna a cikk szerint.
MTI