3p

Az egykori Varsói Szerződés országaiban található legfőbb érdekeltségeivel a jelentős és független OTP Bank ritkaságnak számít; további sikeres teljesítményének két fő kockázatát azonban a magyar gazdaság jelenlegi állapota jelenti, illetve az, hogy megítélésében nagy szerepe van az elnök-vezérigazgató személyébe, Csányi Sándorba helyezett bizalomnak - vélte Karina Robinson elemző az International Herald Tribune című napilapban szombaton közölt írásában.

A kelet-európai térségben - ahol a bankok nyolcvan százaléka külföldiek kezében van -, a magyar OTP ritkaságnak számít: agresszív terjeszkedésével jelenleg kilenc országban van jelen, (csak idén hat bankot vásárolt fel Montenegróban, Ukrajnában, Oroszországban és Szerbiában), vagyonát és bevételeit tekintve a régió hetedik legnagyobb bankjának számít - emlékeztet az angol nyelvű párizsi újság.

Bár Csányi Sándor elnök-vezérigazgató szerint az OTP nyolc éven belül Európa legnagyobb bankjai közé tartozhat, a pénzintézet növekedésének következményein kívül, a bank eddigi kiváló teljesítményének folytatásához (húsz százalékos emelkedés a tavalyi nettó nyereségben) a legfőbb kockázatot egyrészt az jelenti, hogy a pénzintézet - amely a magyarországi betétállomány 25 százalékát birtokolja - erősen függ a magas költségvetési hiánnyal küszködő gazdaság állapotától. Tavaly a profit 11,5 százaléka származott külföldről, ez jövőre várhatóan 17, hosszú távon pedig 25 százalék lesz - mutat rá az elemző.

Véleménye szerint ugyanakkor a magyarok maguk is növelik a kockázatot: a jelzálogra felvett lakossági hitelek harminc százaléka devizahitel; svájci frankban vagy euróban, az idei új jelzálog-hiteleknek pedig már a kétharmadát vették fel devizában. Csányi a lap szerint nem aggódik a makrogazdasági folyamatok miatt és úgy ítéli meg, hogy Magyarország két éven belül túljut a nehézségeken.

A lap által megkérdezett elemzők szerint a magyar gazdaság lassulása miatt az OTP bevételeinek lassúbb növekedése várható jövőre annál, mint amit a menedzsment tervez , azaz 13 százalék körül alakulhat 20 százalék helyett. Az IHT szerint a banknak a másik fő kockázatot a magába Csányiba vetett bizalom, a rá való hagyatkozás jelenti. Az egykori pénzügyminisztériumi alkalmazott 1992-ben vette át egy nem túl hatékony állami bank irányítását. A külföldi befektetők annyira bíznak benne, hogy az OTP részvényeinek 75 százalékát birtokolják. Többek között az orosz Medget Rahimkulov, aki egy másik magyar bankban többségi tulajdonos, s aki az OTP-ben 5,3 százalékos részesedést szerzett.

"Manapság háromhetente teszik fel nekem a kérdést, hogy meg tartjuk-e a függetlenségünket vagy hogy nem szeretnék-e partnert magunknak. Mindig azt válaszolom, hogy jobban szeretek terjeszkedni, mint szerzemény lenni" - mondta Csányi Sándor a lapnak.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!