A képviselő kifejtette: a közép- és felsőfokú végzettségű emberek esetében a statisztikai adatok az Európai Unió átlagának felelnek meg, vagy még annál is jobbat mutatnak, az igazi probléma az álláskeresők mintegy felét kitevő, nyolc általánost, vagy még annyit sem végzett 235 ezer fő helyzete. Hozzáfűzte: ebben a társadalmi csoportban a férfiak 75, a nők 80 százaléka nem jut munkahelyhez. Álláspontja szerint ez nem a kisvállalkozások helyzetével függ össze, mivel ők sem szívesen alkalmaznak olyanokat, akik esetleg írni és olvasni sem tudnak.
Az Út a munkához program már futó és a frakció által javasolt fejezeteiről szólva Filló Pál elmondta, hogy jelenleg 9600-an vesznek részt a Lépj egyet előre továbbképzési programban, amelyre 16,2 milliárd forint áll rendelkezésre. A résztvevők létszáma reményeik szerint 2009 végére 20 ezerre bővül.
A további források tekintetében a képviselő felsorolta, hogy 8,5, illetve 7,5 milliárd forint van képzésre és továbbképzésre, egymilliárd pedig a fogyatékkal élő, illetve sérült emberek munkába állítására.
Ennek kapcsán Filló Pál megjegyezte, hogy szigorítani kell az ellenőrzéseket, hogy az állami pénzek valóban ezekhez az emberekhez jussanak el. A szocialisták szigorítanák az ellenőrzéseket a fekete foglalkoztatás esetében is. Elképzeléseik szerint a feketén foglalkoztató munkaadó büntetése mellett felfüggesztenék a segély folyósítását a többszörösen feketemunkán kapott munkavállalók esetében.
Szigorítást szeretnének a munkaképesség, a keresőképesség megállapításánál is, mivel a képviselő szerint ma sok ember, aki veszélyben érzi állását, elmegy orvoshoz, aki azonnal kiírja táppénzre. Támogatással ösztönöznék a mobilitást is olyan emberek esetében, akik azért nem vállalják el a felkínált munkalehetőséget, mert az 15-20 kilométerre van lakhelyüktől.