Az 526 kilowattos teljesítményű gázturbina földgázüzemeléssel indul, a berendezés körülbelül negyven nap múltán áll át biogázra - tette hozzá.
Az üzem évente kilencezer tonna sertéshígtrágyát, illetve 12 ezer tonna silókukoricát és cukorcirkot használ föl. A zöld alapanyagot az első esztendőben a mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt.-től vásárolják meg, majd a jövő évtől környékbeli termelőkkel kötnek hosszú távú szerződést. A szükséges növényi alapanyag mintegy háromszáz hektárnyi területen termelhető meg - tudatta az ügyvezető.
Az elektromos áram mellett hőenergiát is előállít az üzem, ezt a fermentor fűtése mellett a szomszédos tollfeldolgozó szárítójában használják majd föl. A biogáz előállítása után visszamaradó biomassza pedig talajerő-utánpótlásra alkalmas - mondta Pallagi Róbert.
Gátalján is biogázüzem épül
A projekt részeként elkészült egy 200 köbméteres kísérleti fermentor is, ahol a Szegedi Tudományegyetem szakemberei végeznek majd a biogáz-előállítás hatékonyabbá tételével kapcsolatos vizsgálatokat.
Az ügyvezető elmondta, a beruházás az unió Interreg IIIA programjának 372 millió forintos támogatásával valósult meg, a fennmaradó, több mint kétszázmillió forintot hitelből fedezte a társaság. Az üzem építése során szerzett tapasztalatokat felhasználva hamarosan hasonló beruházás indul a Temes megyei Gátalján - fűzte hozzá.
Az üzem szinte teljesen automatizált, felügyelete és működtetése csupán egy embert igényel. Az alapanyag-előállítás azonban számos új munkahelyet teremt, a sertéshígtrágya gazdaságos ártalmatlanítása pedig állások megőrzését teszi lehetővé - fogalmazott az ügyvezető.