Olaszország az elsők között volt Európában már akkor is, mikor a dohányzásra kijelölt helyekre szorították vissza a füstölgőket a munkahelyeken, most pedig újabb szigorítás készülődik: egy javaslat szerint a dohányos alkalmazottak fizetését csökkenteni kellene a káros szenvedéllyel töltött idő miatt elmaradó munka díjával.
A személyügyi vezetők ágazatközi munkacsoportja (Intersectoral Group of Personel Directors - GIDP) felmérést készített a munkahelyi dohányzás és a termelékenység összefüggéseiről. A 141 munkahely adatait összesítő elemzés szerint átlagban négy percet vesz el a munkából, míg az alkalmazott eljut a dohányzásra kijelölt helyre és visszaér onnan, a cigaretta elszívása pedig hat percet vesz igénybe.

Egy nyolcórás műszakból mindez még egy mérsékelten szenvedélyes dohányos esetében is 60-80 perc körüli időt vesz el, és jelentősen csökkenti a produktivitást, így az egész gazdaság versenyképességét is.
Az olaszok úgy tartják magukról, hogy remekül tudnak bármilyen szabályt kikerülni, ezért még őket is meglepte a törvény széleskörű elfogadottsága. Ugyanakkor - amint az elemzés kimutatta - az állandó járkálás a dohányzóba csökkenti a munka hatásfokát is.
Habár az olaszoknak csak 24 százaléka dohányzik, a népesség alkalmazásban álló részében sokkal nagyobb, 45 százalékos az arányuk, igaz, ez 60-ról csökkent erre a szintre a 2005-ös szigorítás óta. Arról nem érkezett hír, hogy a passziánszozó kollégákat milyen mértékű fizetésmegvonás fenyegeti.