3p

Meglehetősen borúsan látják a magyar gazdaság helyzetét a legnagyobb magyar cégek vezérei, és a 2010-es kilátásokat is negatívabban ítélik meg a hivatalos várakozásnál, derül ki egy csütörtökön nyilvánosságra hozott tanulmányból.

Előre a jövőbe? (Mfor-montázs)

Meglepően negatívan értékelik a magyar gazdaság helyzetét a legnagyobb hazai cégek vezetői. Vadas László, a Central Europen Intelligence (CEMI) tanácsadó cég partnere szerint ez az egyik legfőbb tanulsága annak az elemzésnek, amelyet 52 magyar nagyvállalat felsővezetőjének megkérdezésével készítettek.

A tűzoltás nem elég

A tanulmány szerint a cégvezetők a válság hazai megjelenését és mélységét három okra, a globális pénzügyi krízisre, a magyar gazdaság strukturális problémáira és a 2008 őszi belpolitikai bizonytalanságra vezetik vissza. A megkérdezett főnökök már a kezdetektől fogva hiányolták a kormány határozott, gyors válaszlépéseit - véleményük szerint a 2009 nyarán bevezetett válságkezelő intézkedések is csupán "tűzoltásnak" tekinthetők, a strukturális problémákat továbbra sem sikerült megoldani.

A múlt és a jelen mellett a jövőt is meglehetősen pesszimistán ítélik meg a hazai nagyfőnökök. Szerintük gazdaságunk gyors fellendülése nem valószínű, és az ország még 2010-ben is nehézségekkel küzd majd, GDP-nk pedig még jövőre is csökkenni fog.

Úgy vélik, az ország növekedési kilátásainak javítása érdekében elengedhetetlen, hogy ciklusokon átívelő, hosszú távú gazdaságfejlesztési koncepció jöjjön létre, a mindenkori kormány hajtsa végre a régóta halogatott strukturális reformokat és fokozatosan építse le a versenytorzító állami beavatkozásokat.

Elhalasztott beruházások

A felmérés arra is választ keresett, milyen lépésekkel próbálták semlegesíteni a hazai cégek a krízis negatív hatásait. Az eredmény szerint 15 százalékuk teljes mértékben, 42 százalékuk részlegesen átszervezte működését, nyolcvan százalékuk alkalmazott likviditásjavító intézkedéseket, 35 százalékuk pedig elhalasztotta beruházásait.

A beszerzési költségek mérséklésének legnépszerűbb módja az árcsökkentés volt; emellett sokan "megritkították" kis beszállítóikat, és inkább a stratégiai partnerekkel fűzték szorosabbra a kapcsolatot.

"A lényeg, hogy működjünk"

Az elemzés tanulságos eredménye az is, hogy míg a krízis előtt az árat és a minőséget tartották a cégek a legfontosabb versenytényezőnek, addig mára az ár a második, a minőség pedig az utolsó (!) helyre szorult. Jelenleg a működés finanszírozásának képességét tekintik a legfontosabbnak a cégvezetők – meglátásuk szerint "akinek vannak tartalékai, az versenyelőnyben van, mert a fizetési határidők módosításával előnyt lehet elérni a vevőknél és a szállítóknál."

Az 52 válaszadó nagyvállalat piaci súlyát jelzi, hogy éves árbevételük 3904 milliárd forint, ami a hazai GDP 14 százalékának felel meg.

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!