A Premier League tizennyolc klubjának összesen 3,4 milliárd fontos adóssága van, ez az összes vizsgált európai focicsapat kölcsönének az 56 százaléka - állapítja meg az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) tanulmánya. A szakemberek ugyanakkor azt is hozzáteszik, hogy a brit klubok rendelkeznek a legnagyobb - 3,8 milliárd fontos - vagyonnal a kontinensen. A szakemberek összesen 732 európai csapat gazdálkodását vizsgálták a 2007-2008-as adatok alapján.
Élen a Manchester és a Liverpool
Az angol bajnokság mögött a spanyol csapatok állnak a második helyen az eladósodottsági listán, azonban az esetükben tapasztalt 978 millió eurós mínusz körülbelül negyede, mint a szigetországban. Az ő esetükben viszont a vagyon is lényegesen kisebb, mindössze 2,5 milliárd euró.
Az UEFA tanulmánya kiemeli, hogy a brit klubok között is élen jár a Manchester United és a Liverpool, mindkét egyesület esetében jelentős hiteleket vettek fel ugyanis az amerikai tulajdonosok, amikor megvásárolták őket. Az elmúlt hónapokban sokat lehetett olvasni arról, hogy a Manchester United esetében az adósság mára eléri a 700 millió fontot. Éppen ezért volt szükség januárban egy 500 milliós kötvénykibocsátásra, hogy a lejáró adósságait finanszírozni tudja a klub.
A csapatok siralmas anyagi helyzetét jelzi, hogy a januári átigazolási időszakban az összes élvonalbeli csapat összesen 30 millió fontot költött új játékosokra, pedig máskor csak egy futballista szokott ennyibe kerülni. A Deloitte könyvvizsgáló cég szakemberei szerint a visszafogott aktivitás annak is betudható, hogy a klubok egyre kevésbé mozdulnak rá a januári átigazolásokra, ugyanis egyre inkább úgy látják, hogy a szezon közbeni igazolásoknak nincs rövid távú hasznuk. Éppen ezért aki teheti, inkább nyáron költi el a rendelkezésre álló keretet, akkor ugyanis több idő van az új játékosokat beépíteni a csapatba.
A szakértők azt is kiemelik, hogy a csapatok feszítettebb gazdálkodása, és a hitelezés szigorodása is rákényszerítette arra a tulajdonosokat, hogy ne költsenek milliókat felelőtlenül. Ez a folyamat viszont nem csak Angliára, hanem Európa szinte minden bajnokságára igaz.
A Portsmouth az első áldozat
Az UEFA már említett tanulmányában az angol élvonal csapatai közül nem szerepel a Portsmouth és a West Ham United, ugyanis ez a két klub 2007-2008-ban nem kapta meg a nemzetközi szövetség licenszét. Pénteken éppen a Portsmouth-szal történt meg, ami még eddig soha: csődeljárást kellett kezdeményezni a klub ellen.
A dél-angliai kikötőváros csapata egyébként is az utolsó helyen áll a Premiershipben, azonban a csődeljárás automatikusan kilenc pont levonással jár, ami szinte biztos kiesést jelenthet a klub számára. A vezetők a klub honlapján jelentették be pénteken, hogy minden erőfeszítésük ellenére sem tudtak új befektetőt vagy tulajdonost találni, ezek után pedig ez a lépés volt az egyetlen, mellyel esély mutatkozik a nagy múltú egyesület megmentésére. A klub képviselőinek a korábban elhalasztott felszámolási eljárás miatt eredetileg a jövő héten kellett volna újra megjelenniük a londoni legfelső bíróságon, mostantól azonban csődbiztos intézi ügyeiket. A Portsmouth története során kétszer volt bajnok és kétszer nyerte meg az FA Kupát, legutóbb 2008-ban.
A közelmúltban még négy lehetséges vevőjelölttel hozták kapcsolatba a klubot, azonban a pénteki határidőig egyik csoport sem tett konkrét vételi ajánlatot. A Portsmouth gazdálkodása már egyébként is kezdett egy kabaréra hasonlítani: az idei szezonban már négy különböző tulajdonosa volt a csapatnak, pedig még alig telt el a bajnokság fele.
Az angol lapok 60-70 millió fontos adósságot emlegetnek a Portsmouth kapcsán, tehát még messze nem tartozik a legeladósodottabb angol klubok közé. Kérdés, hogy az érdeklődők közül valaki hajlandó lesz-e úgy is beszállni, hogy a klub minden bizonnyal a másodosztályban folytatja nyártól.
Menedzsment Fórum