A kínai vendég 30 évre szóló gázszállítási szerződésről tárgyalt a Gazprommal. A szállítások mennyiségében rég megállapodtak: évi 68 milliárd köbméterről van szó. Ebből 30 milliárd köbméter menne a még csak tervezett Altáj gázvezetéken, Szibériából Északnyugat-Kínába, további 38 milliárd köbméter a csendes-óceáni part mentén Északkelet-Kínába jut majd.
A fő probléma az ár kérdése, akárcsak a 2009 óta érvényben lévő kőolaj-szállítási szerződés esetében, de e téren orosz közlés szerint "jelentősen közeledtek az álláspontok". A szerződés 2030-ig évi 15 millió tonna kőolaj szállításáról szól, és szerepel benne az árképzési formula is, amelynek alapját a Kozmino kikötőben jegyzett ár képezi. A szerződés megkötése nyomán a Transneft és Rosneft konszernek 25 milliárd dolláros hitelt kaptak Kínából. Ám a szállítások megkezdése után a kínai fél jelezte, hogy az árat csökkenteni szeretné a "szállítási együtthatóval", amely a kőolaj Szkovorogyinóból a Csendes-óceán partjára és onnan Kínába szállításának költségeiből adódik.
Az orosz társaságok ebbe nem mentek bele, de Kína csökkentette a fizetéseket, és az oroszok bírósági eljárással fenyegetőztek. Kedden Moszkvában azonban Igor Szecsin energetikai ügyekben illetékes miniszterelnök-helyettes bejelentette: a felhalmozódott kínai adósság kérdése megoldódott, Kína elkezdett törleszteni. A Vedomosztyi című lap szerint azonban az adósság 250 millió dollár volt, s ebből Peking 195 milliót törlesztett. A kínai fél álláspontja az orosz közlések szerint valamelyest enyhült az ár kérdésében, de a tárgyalások szerdán állítólag még folytatódnak. Emellett Kína el akarta érni a szállítások évi 30 millió tonnára való növelését, de arról nem szivárgott ki semmi, hogy e téren született-e eredmény. A lap forrásai szerint a "szállítási együttható" 3 dollár lehet hordónként, ami a Rosneft bevételét 196 millió dollárral, a Transneftét 131 millióval csökkentené.
Igor Szecsin orosz miniszterelnök-helyettes a két ország képviselőinek keddi ülését követően azt mondta: a megállapodások előkészítését június 10-éig mindenképpen be kell fejezni, aláírásukra ugyanis a kínai államfő június közepi moszkvai útja során kerül sor.
MTI