4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hatalmas felhajtás, óriási remények az elején, a végén viszont a remények elszállnak és nem marad más, csak adósság. Ez az olimpia egyik ismérve.

Már egy karnyújtásnira van az újabb, Szocsi olimpia, mely minden idők legdrágább négykarikás játékokaként fog bevonulni a történelembe. Ahogy eddig mindig, most is reményteljes várakozások előzik meg a rendezvényt és nagyon sokan számítanak a fellendülő turizmusra. Ennek apropóján viszont érdekes egy pillantást vetni arra is, hogy mit hagytak maguk után a korábbi rendező városokban ezek a grandiózus sportesemények. Miközben a szervezők rendre gazdasági "boom-ot" ígérnek, a játékok után nem marad más csak hatalmas adósság. Éppen ezért a Fortune magazin összeszedet 6 olyan olimpiát, ahol hasonló problémához vezetett a kilyukadt költségvetés.

Szocsi a legdrágább lesz?

Az idei Szocsi olimpiai nagyon jó esélyekkel pályázik a legköltségesebb címre, mivel az oroszok becslések szerint közel 50 milliárd dollárt költenek a rendezvényre és a hozzá kapcsolódó infrastruktúrára. Pedig kezdetekben a terv még csak 12 milliárd dollár volt. A politikusok persze azzal érvelnek, hogy az a sok pénz, amit a a játékokba fektetnek, megtérül majd a jegyeladások és az idegenforgalomból származó bevételnek köszönhetően. Ennek ellenére független közgazdászok szerint az olimpia költségszerkezete sokkal bonyolultabb, és közel sem annyira rózsás a helyzet, mint ahogy azt a politikusok felvázolják.

Egy stadion látványterve Szocsiból

1) Athén, 2004

Görögország a 2004-es athéni játékok rendezésére rengeteget költött, a végleges költségvetési egyenleg végül aztán mégis mínuszba fordult át. Az Oxfordi Egyetem üzleti iskolájának egyik tanulmánya szerint a projekt 60 százalékkal lépte túl az eredeti költségvetési keretet. Mint utólag kiderült ugyanis, az ország áldozatul esett a reménynek, hogy az olimpia hosszabb távú előnyöket biztosítana a turizmus számára, és túl sok szállodát építettek. Sőt, akad olyan stadion is, melyet az olimpiára építettek, ám azóta használaton kívül, üresen tátong.

2) Montreal, 1976

Montreal polgármestere, Jean Drapeau még a játékok előtt bátran úgy vélte, hogy az olimpia rendezésével ugyanúgy nem lehet többet veszíteni, mint amikor egy embernek gyermeke születik.

Utólag persze kiderült, hogy óriásit tévedett. A rossz gazdálkodás és a költségek túllépése 1,5 milliárd dolláros adósságot hagyott a város nyakán, melyet három évtizeden keresztül törlesztettek. Az utolsó "fillér" adósságtól ugyanis csak 2006-ban sikerült megszabadulniuk.

3) Nagano, 1998

A naganoi olimpiai játékok szervezői is a megnövekvő turizmussal számoltak. Persze, ahogy az legtöbbször lenni szokott: véget ért a záró ceremónia, a tömeg pedig azóta sem tért vissza.

Ennél viszont kellemetlenebb, hogy a város 56 százalékkal lépte túl az eredeti költségvetést. Ront a helyzeten egyébként, hogy az állítólagos korrupciót igazoló felvételeket és pénzügyi nyilvántartásokat dobozszámra égették el. Mindenesetre a naganoi olimpia pontos ára még ma is ismeretlen.

4) Lake Placid, 1980

Bár az 1980-as olimpia költségvetése a korábbiaknál jóval szerényebb volt, nem jelentette egyben a költséghatékonyságot is, és nem akadályozta meg a túlköltekezést.

Az eredeti költségvetésnek ugyanis 320 százalékába került végül a rendezvény. Ráadásul a szervezők 8 millió dolláros adósságot is maguk után hagytak, ami miatt New York állami segítségére, mentőcsomagjára volt szükség, hogy ki tudják fizetni a hitelezőket.

5) Albertville, 1992

Az Albertville-ben rendezett olimpia költségvetése végül az eredeti 135 százalékán állt meg. Ez gyakorlatilag 57 millió dolláros deficitet jelentett. Pedig az egyik szervező nyilatkozata alapján egy tökéletesen kiegyensúlyozott költségvetést szerettek volna "bemutatni". Nagyon sajnálja, hogy ez nem sikerült, de azért ezt nem nevezte "nagy hibának".

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!