A Felvételi Információs Szolgálat és a Marketing Centrum vizsgálata során 12 ezer 872 diákot kérdeztek meg. A válaszokból kiderült: a diákok 70 százaléka várhatóan 2-3 helyre adja majd be jelentkezési lapját. A diákok 80 százaléka maga dönti el, milyen pályát választ, 18 százalékuk döntését szüleik befolyásolják.
A felvételizni szándékozók 30 százaléka a gazdasági pályán szeretne továbbtanulni. A képzeletbeli dobogó második helyére a kommunikáció szak lépett 25 százalékkal, amelyet a jogi és igazgatási szakmák követnek. Ezután következik a diákok preferenciái között az informatika (19 százalék) és a bölcsész szak (16 százalék).
A diákok számára a felsőoktatási intézmények kiválasztásakor a legfontosabb szempontnak az bizonyult (79 százalék), hogy jó elhelyezkedést biztosít az általa kibocsátott diploma. A felsőoktatási intézmények közül a várható felvételi jelentkezés szempontjából első helyre az ELTE került (28 százalék), amelyet a Budapesti Gazdasági Főiskola és a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem követett (14-14 százalék).
Gazdasági pályára mennek a fiatalok
Töretlen a gazdasági pálya népszerűsége a felsőoktatási felvételi előtt álló középiskolások körében, amelyet a kommunikációs szakirány és a jogi pálya követ egy közelmúltban készült felmérés szerint.