A Gazprom a korábbi jelentések szerint felvásárolná az azeriek által a mostanihoz képest a jövőben többletként termelt földgázt. Az azeri állami olaj- és gázipari cég szerint azonban ezt meg kellene előznie azoknak, akik a térségbeli, azaz a kaszpi-tengeri földgázt tranzitálnák és vásárolnák majd. Az azeri ipari illetékes szerint az oroszok azon vannak, hogy megkaparintsák az egyik fő gázszállító vállalkozás, a Nabucco "árualapját", a Sah-Deniz mező termelését.
Az európaiaknak egyezséget kellene kötniük, hogy Törökországon keresztül menjen az azeri gáz - jelentette ki az amerikai Bloomberg hírszolgálatnak a vállalat elnökhelyettese, aki szerint három beruházásról van szó, ezeknek kellene összefogniuk, hogy a gázszállítások rendszere átláthatóbb, a tranzitálás megbízhatóbb és versenyképesebb is legyen az oroszok vázolta vezetéktervekhez képest. Ha a tranzitelképzelésekben közös a nevező, akkor lesz elég gáz mindenkinek - jelentette ki Elsa Nasszirov, az azeri olajvállalat helyettes vezetője.
A projektek közül az egyik a Nabucco, amely a Balkánon keresztül szállítaná a gázt, a másik a TAP (Trans-Adriatic-Pipeline), amely Görögországból Albánián át vezetné Európába a kaszpi gázt, és van egy olasz-görög elképzelés a két ország közötti tenger alatti gázvezetékre, amelyen az azeri, illetve az iraki, iráni és türkmén gázt továbbítanák.
Azerbajdzsán jelenleg évi bő 10 milliárd köbméter gáz kitermelésére képes, az új forrás, a Sah Deniz-II ezt további évi 12-14 milliárd köbméterrel fejelné meg 3-5 év múlva, ha egyébként a továbbítás és az átvétel kérdése is rendben.
A Sah Deniz projektben olyan energiavállalatok vesznek részt, mint a norvég StatoilHydro, a brit BP és az orosz Lukoil, de ezek képviselői állítólag nem lennének jelen az orosz-azeri gáztárgyaláson. A Reuters hírügynökség szerint az azeri gáznak a Nabucco részére történő szállításába a Statoil és a BP már beleegyezett, de Azerbajdzsáné a végső döntés.