A miniszterelnök hétfői sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: fel kell tenni a kérdést, hogy "ki fogja megfizetni a révészt", ki rendezi a károkat. Gyurcsány Ferenc szerint a gázvita végére ez a kérdés átfogó európai problémává vált, ezért az uniónak kell képviselnie a közös kártérítési igényt. Megjegyezte, meg kell vizsgálni, hogy ez jogilag lehetséges-e.
A kormányfő szerint a gázválság megmutatta, hogy milyen sérülékeny az ország, ezért - mint hangsúlyozta - több független gázszállítóra van szükség, több forrásból. Az energia nemcsak fűtőanyag, hanem a nemzeti függetlenség megőrzését vagy veszélyeztetését közvetlenül befolyásoló termék - vélekedett, majd utalt arra, hogy Magyarország számára a legfontosabb forrásország Azerbajdzsán.
A miniszterelnök beszélt arról is: ha a Nabucco megépítése nem pusztán üzleti kérdés, hanem Európa függetlenségének egyik fontos záloga is egyben, akkor a finanszírozása sem csak puszta üzlet.
Hangsúlyozta: ezt az ellentmondást úgy lehet feloldani, hogy a gázvezeték megépítésének első szakaszában alapvetően közösségi forrásokat használnak fel: uniós forrásokat, uniós háttérrel rendelkező nagy fejlesztési intézetek forrásait, valamint nemzeti forrást.
Gyurcsány Ferenc véleménye szerint ezzel át lehet hidalni azt a rengeteg kockázatot, amely a Nabuccóval kapcsolatban eddig felmerült, és amelyeket a magánbefektetők nem fognak felvállalni.
"Kezdjük el mi, hidaljuk át a kockázatokat, és ha már áll a Nabucco, akkor meggondolhatjuk, hogy annak egy részét, amit befektettünk, akarjuk-e értékesíteni" - fogalmazott, hozzátéve: ő nem bánná, ha a vezeték hosszú távon közösségi tulajdonban maradna. Véleménye szerint az egyik legfontosabb kérdés az, hogy sikerül-e ebben előrelépni.