3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az információs társadalmi mutatóban a svédek a világ éllovasai állapította meg az IDC éves felmérésében. A piackutatók szerint technológiai fejlettségben a skandinávok megelőzik mind az USA-t, mind a fejlett távol-keleti államokat.

A tanulmány az informatika telepítésének és felhasználásának adott szintjét vizsgálja, és kapcsolatát a társadalommal. Idén az IDC 53 országot vizsgált olyan mutatók alapján, mint szélessávú lefedettség, vezetéknélküli lefedettség, informatikai kiadások a GDP százalékában, polgári szabadságjogok és elektronikus kereskedelmi forgalom.

Svédország lakosságának 69 százaléka hozzáfér az internethez, 15 százalékuk széles sávon. A lakosság 80 százaléka fizet elő mobilszolgáltatásra, és 25 százalékuk mobileszközről is feljut a hálóra. Az ország a GDP 4,1 százalékát költi IT-re, ennek 20 százalékát szoftverekre. Az IDC szerint a technológiailag fejlett országok többet költenek szoftverekre, míg a kevésbé fejlettek még mindig az infrastruktúrára költenek. A svédek 70 százaléka tanult tovább a középiskola után is.

Gyakran az USA-t tartják a legfejlettebb országnak, de Svédország az utóbbi években következetesen fölébe kerekedett, mondja Stephen Minton, az IDC IT piaci stratégiákkal foglalkozó igazgatója. Az USA idén a lista 8. helyén végzett. A két ország között minden területen elhanyagolható a különbség, kivéve a vezetéknélküli és szélessávú penetrációt.

A svéd távközlési ipar gyors fejlődését a magánszektor és az állam kooperációja biztosította. 1993-ban Svédország nyitotta meg Európában elsőként a távközlési piacot a verseny előtt, s ma több mint 150 telefonszolgáltató működik az országban. Ugyanakkor a széles sáv elérte a távoli vidékeket is, az állami kezdeményezéseknek köszönhetően.

Szintén a90-es években kezdeményezte az állam, hogy a felhasználó kölcsönözzön számítógépet a munkahelyéről, mint ahogy ott vannak a PC-k minden iskolában. Az IDC előrejelzése szerint 2007-re az USA beéri Svédországot. Az idei tízes toplista a következő: Svédország, Dánia, Hollandia, Norvégia, Finnország, Új-Zéland, Svájc, USA, Ausztria és Kanada. Anglia a 11. helyre csúszott vissza a viszonylag alacsony szélessávú penetráció miatt (a háztartások 4,3 százalékával). Hollandia csillaga viszont emelkedik 11,8 százalékos szélessávú lefedettségének köszönhetően.

Az 53 ország tízes sereghajtó listája a következő: Bulgária, Egyiptom, Románia, Thaiföld, Fülöp-szigetek, Törökország, Kína, India, Indonézia és Vietnam. Természetesen nem ezek a föld legfejletlenebb országai, hiszen a legszegényebb országok nem produkáltak elemezhető adatokat, így föl se kerültek a listára, pl. az afrikai országok többsége.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!