Meglehetősen hosszú, "Munkahelyfeltárás és a vállalati kapcsolattartás rugalmas munkavégzési formák specializált változatának kidolgozása" címmel indult nagyszabású projekt. A kezdeményezést elindító konferencia keretében tartott sajtótájékoztatón Székely Judit az Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára kiemelte, komoly lemaradásban vagyunk az unióhoz képest.
A rugalmas munkavégzési formák elterjesztését elsősorban a szervezeti folyamatok átalakításával, új munkaszervezési módszerek bevezetésével, a munkakultúra és a humánerőforrás-gazdálkodási képesség fejlesztésével, a megváltozott munkaképességűek iránti tolerancia fokozásával, illetve intenzív, szemléletformáló kommunikációval lehet segíteni.
A szakállamtitkár ugyanakkor kiemelte, hogy a távmunka terjesztése nem csodafegyver, számos problémára nem fog megoldást adni. Így nem várható a foglalkoztatási szint számottevő növekedése, ahogy nem várható az alacsony képzettségűek visszavezetése sem a munkaerőpiacra. Mint a szakállamtitkár kiemelte, erre más programok szolgálnak, így például az Út a munkához elnevezésű.
Pirisi Károly, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal főigazgatója a program kapcsán kiemelte, hogy a pozitív nemzetközi példákat összegyűjtik, feldolgozzák, és a magyar vállalatokat felkeresve meg is osztják azokat a távmunkában potenciális érdekelt magyar vállalatokkal.
A projekt megvalósítása során a hagyományos foglalkoztatási- vagy bértámogatások helyett a rugalmas foglalkoztatás és álláshely-feltárás új módszertanának átadására helyeződik a fő hangsúly, így érve el a kívánt szemléletváltást, attitűdváltást a munkaadói célcsoport (elsősorban a cégvezetők) körében.
Ennek érdekében 1400 hazai céggel lépnek kapcsolatba, mondta el a projektgazda, Telework Budapest Konzorcium koordinátora, melyből 350 kkv és 30 nagyvállalat esetében szervezetfejlesztési és implementációs tanácsokat is adnak majd. Budai Balázs, a projektet vezető konzorcium vezetője kiemelte, hogy céljuk egy olyan új szolgáltatási modell kialakítása, melynek keretében százötven rugalmas és távmunkában végezhető szakma fejlesztése és átalakítása történik meg.
Pirisi Károly kiemelte, hogy a munkavállalói oldalon is igyekeznek a megfelelő fogadókészséget megteremteni. Azt remélik, hogy a rugalmas foglalkoztatási formák egyenrangúak legyenek a hagyományos formákkal. Komoly szerepet kap a távmunka elterjesztésében az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) is, melynek igyekeznek a tevékenységébe integrálni a kialakított új szolgáltatási modellt. Az új modell segítségével az ÁFSZ élenjáróvá válik a rugalmas foglalkoztatási formák terjesztésében és rugalmas munkahelyek teremtésében a magyar munkaerőpiacon.
Nagy hangsúlyt fektetnek a nagyvállalati tanácsadásra és szervezetfejlesztésre ugyanúgy, mint a kkv-vezetők, valamint a leendő munkavállalók képzésére és tudatformálására, így a lehető legszélesebb társadalmi bázist teszik nyitottá és befogadóvá a rugalmas foglalkoztatás iránt. A projekt kommunikációját tudatformáló kampánnyal, e-learning képzéssel, interaktív portál kialakításával, valamint tréningek, workshop-ok, roadshow-k és konferenciák szervezésével teszik teljessé, melyeken keresztül Magyarország hátrányos helyzetű régióit is hatékonyan elérik.