4p

A megrendelések drasztikus visszaesése miatt Magyarországon is megszorításokra kényszerül a Siemens Csoport, tudta meg az mfor.hu. A Transzformátor Kft.-től mintegy hatvan főt küldenek el, az Erőműtechnika Kft. egyik gyártócsarnokában egész augusztusban szünetel majd a termelés, emellett a beszállítói hálózatot is átalakítják. Pozitív hír viszont, hogy a konszern Budapesten hozza létre szélenergia-szervizközpontját. Globális szinten egyébként összesen 1400 embertől válik meg a Siemens Csoport, amelynek eredménye a második negyedévben nyolc százalékkal 1,26 milliárd euróra csökkent.

Őt sem kímélte a válság (Forrás: Keystone)

A jelek szerint a Siemens magyarországi érdekeltségei is megsínylik a gazdasági válságot. Bár a központilag elrendelt 1400 fős leépítésben érintett négy ország között nem szerepel hazánk, a megrendelések hatalmas mértékű visszaesése miatt a magyar egységek egy részénél is elbocsátásokra és leállásra lesz szükség.

Hatvan dolgozó veszi a kalapját

A legrosszabbul a Siemens Transzformátor Kft. dolgozói járnak: az olajszigetelésű és GEAFOL száraz transzformátorokat előállító cégnél hatvan főt érintő csoportos létszámleépítést hajtanak végre június-július folyamán, mondta el az mfor.hu-nak Farkas Szilvia, a Siemens Zrt. kommunikációs igazgatója. Az elbocsátott dolgozók az egyéni munkaszerződésekben foglaltakon felül további egy havi alapbért kaptak. Ezen felüli leépítés egyébként jelenleg nincs tervbe véve.

A 85 százalékban exportra teljesítő vállalatnál a megrendelések volumenének drasztikus visszaesése miatt döntöttek a létszámkurtítás mellett. Márciusban egy hónapra már csökkentett munkaidőt vezettek be az üzletek elmaradása miatt, ennek hosszabb távú alkalmazása azonban a vezetőség szerint nem volt fenntartható.

Leáll az egyik gyártósor

Szintén nadrágszíjmeghúzásra kényszerül a Siemens Erőműtechnika Kft., amelynél  augusztusban meghosszabbított leállásra kerül sor a turbinalapát-gyártásban. Ez azt jelenti, hogy - a szokásos két hét helyett - a teljes hónapban szünetel a termelés az egyik gyártócsarnokban, közölte Farkas Szilvia. Bár a csoportos létszámleépítés egyelőre nem indokolt, lehetséges, hogy az üzletek alakulása alapján felülvizsgálják majd a létszámterveket, tette hozzá.    

Az erőművi berendezések gyártását, gázturbinák és erőművek üzembe helyezését és karbantartását végző egységnél szintén azért húzták be a féket, mert visszaestek a jövő év első felét érintő megrendelések.

A beszállítók sem ússzák meg

A csoport emellett beszállítói hálózatát is átszervezi, hogy ezáltal mintegy öt százalékos megtakarítást érjen el. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy - a beszállítói szerződések "kötegelése" révén - egy szállító több terméket is szolgáltat a jövőben, így ezáltal nagyobb árelőny realizálható. A kommunikációs igazgató azt nem közölte, hogy ennek következtében mennyivel kevesebb beszállítóra lesz majd szükség.    

Annyi biztos, hogy globális szinten igencsak megvágja üzleti partnereinek számát a Siemens. A Frankfurter Allgemeine Zeitung március végi híradása szerint idén mintegy 74 ezer, azaz minden ötödik beszállítónak mondanak fel, amivel összességében csaknem kétmilliárd eurót takarítanak meg.

Nyolc százalékkal csökkent a profit

A csoport összességében igencsak megérzi a válságot, mint ahogy azt a csütörtökön nyilvánosságra hozott harmadik negyedéves eredmények is bizonyítják. A cég adózott nyeresége nyolc százalékkal 1,26 milliárd euróra csökkent, aminek hátterében az MTI híre szerint a gyenge kereslet miatt elkerülhetetlen árréscsökkenés áll.

Az új megrendelések értéke 17,16 milliárd euró volt a negyedévben, 28 százalékkal kevesebb az egy évvel azelőttinél, a bevétel pedig négy százalékkal 18,35 milliárd euróra esett. Igaz, az előző negyedhez képest már javult a helyzet: akkor csupán 1,013 milliárd euró volt az adózott eredmény. 

A Siemens egyébként már áprilisban csökkentette az aktuális üzleti év profitkilátását: a most megerősített előrejelzés szerint a tavalyi, 6,6 milliárd eurós üzemi eredmény "meghaladására" számítanak az idei évben. Ennek oka az új megrendelések visszaesése, amely főleg a gépipari részleget (termelés-automatizálás, járműipari beszállítás, vonatgyártás, építőgépgyártás, Osram fényforrásgyártás) sújtja.

A múlt héten megszellőztetett 1400 fős leépítés egyébként "kismiska" ahhoz képest, hogy a cég 2008-ban 17 ezer alkalmazottját tette lapátra, jelenleg pedig 19 ezer dolgozót foglalkoztat csökkentett óraszámban. Ráadásul - a Bloomberg híradása szerint – félő, hogy az idén esedékes német tartományi választások után újabb komoly leépítési hullám jöhet.     

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!