Privatizáció, gazdaság Az elmúlt hetek példái azt mutatják, hogy a privatizációs folyamat
több ágon is elakadt. Hogyan hat mindez a gazdasági klímára,
elbizonytalanítja-e a befektetőket?
Beck: Nyilvánvalóan igen rossz üzeneteket küldünk ezekkel a történésekkel a befektetők felé, főleg azoknak, akik még csak a kiválasztás első szakaszában járnak. Ekkor minden "apróság", jel sokat számít. Ha valaki már előrehaladottabb állapotban van a befektetésével, akkor valószínűleg láthatja, hogy működnek pozitív mechanizmusok is. Mindenesetre a gazdasági klímára és sok esetben az országképre is negatívan hatnak ezek a problémák. Sajnos a jelek szerint ma még nem érett meg a helyzet arra, hogy a közélet, a politika szereplői hosszabb távra előretekintve egységes perspektívában gondolkodjanak, pedig közismert Finnország vagy Írország példája, ahol pont ez a ciklusokon és pártokon felüli konszenzus vezetett a gazdasági szerkezetváltáshoz, majd a páratlan növekedéshez.
Hónig: Ma már helyesebb privatizáció helyett az állami tulajdon értékesítéséről beszélni. Az eladásra kínált vállalkozások méreteinél fogva már nem magánszemélyek vagy kisvállalkozások szerepelnek a vevő jelöltek között, hanem olyan nagy cégek, ahol nem ritka a tulajdonosi körben más külföldi állami vagy önkormányzati szereplő. Az országban tapasztalható egészségtelen politikai klíma kihat ezekre a folyamatokra, nehéz szakszerű döntéseket hozni, az eljárásokat magas szinten, átláhatóan lebonyolítani, pedig ezek pontos és szakszerű végrehajtása kiemelkedően fontos. A hazai közvéleménynek komoly rálátása és széleskörü érintettsége van a még meglévő állami tulajdonú vállalatokkal kapcsolatban. Pontosan és szigorúan gazdasági alapon kell meghatározni a célokat. A célok között meg kell jelölni, hogy a tranzakció során mit kívánunk elérni és előzetesen már azt is, hogy a bevételeket milyen célokra kívánják fordítani.
Ezek alapján kell a döntéseket meghozni. A mai helyzet elbizonytalanítja a komoly befektetőket, viszont vonzza azokat, akik szeretnek a "zavarosban halászni". Még azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az eladásra felkínált cégek működését is nagyban korlátozza a bizonytalanság, és ez vagyonvesztést okozhat.
Lepsényi: Veszélyesnek tartom a privatizációval kapcsolatos populista szólamokat. A politikai szólamok módosulása éppúgy elbizonytalanítja a befektetőket, mint például a jogszabályok év közbeni változtatása. A magyar gazdaság növekedésében fontos szerepet töltenek be a külföldi befektetők, és bízom abban, hogy döntéseiknél elsősorban a gazdaság stabilitását, a fejlődési lehetőségeket és a politikai rendszer erősségét veszik figyelembe, nem pedig a rövidtávú politikai érdeket szolgáló nyilatkozatháborúkat.
Molnár Ferenctől erre a kérdésre nem érkezett válasz.
Menedzsment Fórum