3p

Szegedi versenyautókiállítással kezdődik pénteken az idén elmaradt Dakar-rally-t pótló - egyik - verseny. A szervezők szerint már most jóval nagyobb az érdeklődés, mint amire eredetileg számítottak, azokon a településeken, ahol elhalad a mezőny, már nem igazán lehet szabad szálláshelyeket találni. Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium szerint bőségesen megtérül mind az állami támogatás, mind a Magyar Turizmus Zrt. munkáján keresztül befektetett tőke. Mfor.hu beszámoló.

Közúton betartják a KRESZ-t (Mfor-montázs)

Az elmaradt Dakar után hazánkat lepheti el a versenyre kiéhezett autósport-imádók tömege: 41 országból 97 autóval, 39 kamionnal és 132 motorral illetve négykerekű terepjárgánnyal, quad-dal érkeznek hétvégén Magyarországra az első Közép-Európa Rally résztvevői. A kiszolgálószemélyzettel együtt több ezer fős versenyzői gárda mellett nem kevés újságíró is érkezik Magyarországra: eddig 240 nemzetközi sajtóakkreditációt fogadtak a szervezők, közöttük 160 tévéstáb van. A Eurosport három helikopterrel érkezik, és élőben követi az eseményeket.

A magyar kormány kétszázezer euróval, azaz körülbelül ötvenmillió forinttal támogatta a rendezvényt. Ezen kívül állami befektetésnek tekinthető az is, hogy a Magyar Turizmus Zrt. az elmúlt időszakban jelentős erőforrásokat mozgatott meg a magyarországi verseny népszerűsítésére. Újhelyi István, a területfejlesztési minisztérium államtitkára ezzel kapcsolatban elmondta: ez a befektetés a töredéke annak, amit a verseny "visszahoz" Magyarországnak.

"A hatalmas nemzetközi médiadérdeklődés óriási hasznot hoz, hiszen az ország turisztikai célpontjai, így Debrecen és a Balaton mind-mind bekerülnek a nemzetközi tévécsatornák híradásaiba, így végülis Magyarország reklámfelülethez jut" - mondta sajtótájékoztatón az államtitkár. A politikus azt egy korábbi konferencián közölte, hogy "ha a legminimálisabb külföldi látogatók és a legkevesebb eltöltött éjszakák számát vesszük, akkor is csak az adóbevételekből 250-379 millió forintos árbevétele származhat az államnak".

Sőt, szerinte ez csak töredéke annak a bevételnek, ami az itt realizált költésekből és Magyarország népszerűsítéséből hosszú távon adódik. (Korábbi számítások alapján egy "rendes" Dakar itthon 4,6 milliárd forintos pótlólagos keresletet is generálhatna.)

A programok a hét végén, 17-én kezdődnek Szegeden. Itt versenyautókiállítással mutatkozik be a résztvevők színe java, majd a futam Budapestről rajtol április 20-án. A verseny április 26-ig tart, és Románia felé halad, onnan vissza a Balatonhoz. Az "igazi" Dakar idén Portugáliából, Lisszabonból indult volna, de a cég a mauritániai terrorveszélyre hivatkozva lefújta azt.

A mostani áprilisi magyar-román verseny azonban nem egyszerűen az elmaradt Párizs-Dakar pótlása. Az A.S.O. sorozatot tervez, amelynek keretében Kisebb versenyeket minden évben rendeznek majd. Az A.S.O., ennek a sorozatnak "Dakar-series", azaz Dakar-sorozat elnevezést adta.

Az idei Dakar lefújása előtt a magyar tervek még arról szóltak, hogy a kormány a 2009-es sivatagi futam megrendezését támogatná. Úlyhelyi István szerint azonban most jobb üzlet köttetett: az eredeti tervek arról szóltak, hogy a magyar államnak 550 millió forintba (2,2 millió euró) kerülne a licencdíj megszerzése, ehhez kapcsolódóan pedig mintegy 3-400 millió forintos szervezési költséggel járt volna a rendezvény. A mostani 200 ezer eurós támogatás tehát ehhez képest csekélynek mondható.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!