3p

Nemzetgazdasági szinten átlagosan 28 ezer forintos prémiumot fizettek a munkáltatók. A hazavitt plusz összeget viszont teljes egészében elvitte az 5,2 százalékos novemberi infláció.

2012 novemberében a bruttó átlagkereset a nemzetgazdaságban 9,5 százalékkal emelkedett a KSH péntek reggeli jelentése szerint, a versenyszférában 8, a közszférában pedig közel 14,5 százalékos emelkedés történt előző hónaphoz képest. Ez azonban nem béremelés, hanem egyszer prémiumok, a közszférában kompenzáció kifizetésének hatása, hiszen a rendszeres bruttó bérek közel sem emelkedtek ekkorát egy hónap alatt.

A nettó bérekre természetesen hatással voltak az egyszeri juttatások, és így nemzetgazdasági szinten 153,6 ezer forint volt az átlagosan hazavitt összeg az októberi 140 ezer forint után. A versenyszférában 147 ezerről 159 ezerre emelkedett a nettó a prémiumoknak köszönhetően, míg a közszférában 17,6 ezer forinttal 143,3 ezerre. 2011 novemberéhez viszonyítva 2012 novemberében a nettó bér a nemzetgazdaságban 3,2, a közszférában 3,1, a versenyszférában pedig 6 százalékal volt nagyobb a friss statisztika szerint. Mivel azonban az infláció mértéke 5,2 százalék volt novemberben, a kifizetett prémiumokat jellemzően elvitte a drágulás. Reálértéken ugyanis a nemzetgazdaságban 1,9 százalékkal ért kevesebbet a fizetés, a közszférában pedig 2 százalékkal. Mivel a versenyszférában a nettó emelkedés meghaladta az infláció mértékét, egy 0,8 százalékos reálszintű bérnövekedésről árulkodik a statisztika.

Megállíthatatlan a magánszektor zsugorodása

Az előző évinél hiába közel 40 ezerrel dolgoztak többen közmunkásként 2012 novemberében, az alkalmazottak száma hazánkban 25 ezer fővel csökkent. Ennek indoka, hogy a versenyszféra létszámának zsugorodása ismét gyorsult a vizsgált hónapban a KSH adatai szerint, és 46 ezerrel álltak kevesebben alkalmazában a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, mint 2011 novemberében.

Ez az adat csak megerősíti azt a már korábban is említett teóriát, hogy hiába a 2011-esnél nagyobb volumenű közfoglalkoztatás, az csak a foglalkoztatotti statisztikát képes felhúzni egyéb kormányzati munkaerőpiaci intézkedésekkel együtt (például a nyugdíjrendszer felülvizsgálatával és a munkaképes inakítvak munkaerőpiacra történő visszaterelésével).

A munkaerőpiac év végi kifulladását egyébként már a november hónapra közölt statisztika is visszatükrözi. Havi szinten ugyanis a nemzetgazdaságban 16 ezer fővel kevesebben voltak alkalmazásban, mint októberben, vagyis 2,681 millióan, míg a versenyszféra létszáma 6400 fővel 1,814 millióra csökkent, a költségvetési szektorban pedig 7200 fővel 759,8 ezer főre mérséklődött. Ez az utóbbi adat tartalmazza a közfoglalkoztatottak számát is, akik novemberben 102 ezren voltak, ami 6400 fővel alacsonyabb az októberinél, az előző évinél pedig 38,6 ezerrel több.

A piac vergődését megerősíti a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat statisztikája is. A legutóbbi, december hónapra vonatkozó statisztikát lásd:
Soha ilyen kevés munkahelyet nem teremtett a piac
Ez alapján pedig december hónapra is tovább zsugorodó versenyszféra kell számítani.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!