Siba Ignác hangsúlyozta, hogy a kombinált hitel garancia eljárást a vállalkozások forrásának biztosítására dolgozták ki, a vállalkozónak a projekthez szükséges összköltség 25 százalékával kell rendelkeznie önerőként, 25 százaléka vissza nem térítendő uniós támogatásból, a másik 50 százalék kedvezményes bankhitelből áll. A felvehető hitel összege maximum 500 millió forint lehet. A főigazgató hangsúlyozta: ha a két pályázati konstrukcióban beválik az új eljárás, akkor a jövőben kiterjeszthetik más pályázatokra is.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy eddig négy bank, az OTP Bank, a Magyar Fejlesztési Bank, a Citibank és a K and H Bank csatlakozott a programhoz. Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese kiemelte: több állami programban is részt vesznek, a vállalati hitelezésben növekedés értek el. Az khg lehetőségét a kereskedelmi banki centrumaikban lehet igénybe venni. Szabó István, Citibank ügyvezető igazgatója hangsúlyozta: a khg egyablakos, egyszerű, hatékony és biztonságos rendszer lesz.
Jurenka Csaba, az MFB igazgatója az egyablakos rendszer előnyeit hangsúlyozta, s elmondta, igény esetén a fiókhálózatot pótló ügynöki hálózatot is alkalmaznak majd. Huszár Róbert, a K and H Bank divízióvezetője kifejtette: a program jó példa arra, hogy a szolgáltatás előnyt jelent minden szereplőnek, különösen a kis- és középvállalkozásoknak.
A tájékoztatón elhangzott, hogy a banki hitel kamatrése a forint hitel esetében maximum 2,5 százalékkal lehet fölötte a budapesti bankközi kamatlábnak (bubor), míg devizahitelnél 3,5 százalékkal lehet az euribor felett. A maximális futamidő 15 év. A devizában folyósított hiteleket euróban, dollárban és svájci frankban nyújthatják a bankok. Az NFÜ tájékoztatása szerint a khg-eljárás keretében utoljára 2013. június 30-án lehet ilyen kölcsönszerződést kötni.
MTI