4p

A 21. századi modern világ egyik legalapvetőbb problémája a szinte korlátlan mennyiségű információ kezelése, tárolása, amellyel környezetünk folyamatosan bombáz minket. Ahhoz, hogy az információdömpingben rejlő előnyöket és lehetőségeket ki tudjuk használni, elkerülhetetlen az adatok optimális hasznosításának elsajátítása.

A kis cégeket is ellepi az információ

Az információs társadalom egyik legfőbb igénye, hogy az összegyűjtött, feldolgozott és rendszerezett információkhoz szüksége szerint hozzáférjen, valamint azokat biztonságban tudja. Szervezeti szinten ez az igény még erősebb, mivel egyre gyakoribb, hogy a termékek illetve a szolgáltatások adatok formájában jönnek létre, vagy jelentős adattartalom kapcsolódik hozzájuk.

Mennyi adatot tárolnak a vállalatoknál?

Természetesen minél nagyobb egy vállalat, annál jelentősebb mennyiségű információt halmoznak fel benne, de a kisebb vállalkozások adatmennyiségének növekedése is nagy léptékű. A Technology Research News szakmai kiadvány kutatásaiból kiderül, hogy a kis- és középvállalkozások által használt adattömeg világszerte közel 30 százalékkal nő évente.

A nagy mennyiségű adat azonban nem feltétlenül jelent értékes információkat. A profitábilis működéshez szükséges információ megszerzése és az ahhoz való hozzáférés létszükséglet minden vállalat számára - függetlenül azok mennyiségétől. Így például nem biztos, hogy a kisebb adatmennyiség kisebb veszítenivalót is jelent egyben. Ugyanakkor minden információ más-más értékkel bír, eltérő kezelést igényel, ráadásul értéke időben is változik.

Az információ tárolása és elérése tehát egyre komolyabb, napi szintű problémát jelent a cégvezetőknek. Erre jó példa, hogy a számítógép által jelzett tárolóhelyhiány a legritkább esetben jelenti azt, hogy a cégnél kimerült a kapacitás. Általában inkább arról van szó, hogy a szervereken található elszigetelt tárolókapacitásokat nem optimálisan használják ki. Ennek megoldása csak egy jól átgondolt adattárolási stratégia mentén lehetséges, mely a kis cégek számára is viszonylag könnyen kialakítható.

A folyamat legelső lépése, hogy a cégek pontosan felmérjék, mennyi adatot tárolnak. Ennek legegyszerűbb módja az, ha összegzik az egyes gépeken, szervereken található adatkapacitást. Az így kapott eredményben azonban olyan feleslegek is nagy arányban szerepelnek, mint a többszörösen mentett adatok, az adatbázisok által elfoglalt extra kapacitás vagy a több címzetthez érkezett azonos e-mailek.

Az adattárolás egyik alapproblémája, hogy nem önmagában a nagy mennyiség a legfontosabb zavaró tényező: sokkal nagyobb súllyal esnek a latba a rendszerben strukturálatlanul megjelenő információk. Egy átlagos vállalaton belül körülbelül 51 százalék a többszörösen tárolt adatok aránya, az összes adat 68 százaléka pedig három hónap jelentőségét veszti a cég számára. A stratégia kialakításának következő lépése tehát az adatok értékének ismeretében az adattárolás megfelelő struktúrájának kialakítása. Elég csak arra gondolni, hogy egy-egy email, naptárbejegyzés vagy feljegyzés hogyan degradálódik fontos vagy aktualitása miatt érdekes információból felesleges adattá.

A megfelelő kapacitás költséges

A cél: kézben tartani a folyamatokat

A meglévő adatok mennyiségének ismeretében meghatározható, hogy a tárolókapacitás konszolidálását mekkora méretekkel érdemes kezdeni. A szakemberek általában úgy gondolják, hogy az egyes gépeken található adatmennyiség összege fedje le a tároló rendszer kapacitásának 80 százalékát, a fennmaradó 20 százalék pedig megfelelő tartalékot képez a további növekedéshez.

Bár azt nem lehet tudni biztosan még ideális kihasználtság esetén sem, hogy meddig elég az adott tárolóhely, viszont a jól kialakított struktúrában tisztán látszanak a kapacitási trendek. Ezek ismeretében pedig meghatározható, hogy mekkora lesz a várható kapacitásbővülési igény. Az adattárolás hatékonysága még tovább optimalizálható olyan szoftverek segítségével, amelyek kiszűrik a duplikált adatokat.

Az adattárolás egyik alapszabálya, hogy minél értékesebb egy adat, annál drágább a megfelelő tárolása. Azt is tudni kell azonban, hogy nem költséghatékony a kevésbé értékes információkat a legértékesebb adatokkal együtt tárolni. Ezt a problémát úgy oldhatjuk meg, ha az adatokat értéküknek megfelelően más-más eszközön tároljuk. A legtöbbször ráadásul esetben ehhez csupán kétfajta eszköz szükséges: egy diszkes és egy szalagos tároló. Az adatok aktuális értékük szerinti folyamatos mozgatása egyik eszközről a másikra lehetővé teszi a legoptimálisabb kihasználtságot, ennek következtében pedig a költségek csökkenését is.

Mfor.hu - Informatika egyszerűen

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!